StoryEditor

Veľké sklamanie a snaha o návrat na stratené pozície. Pozrite si vývoj preferencií KDH

12.08.2018, 00:01
Autor:
mahomaho
V novej časti seriálu o preferenciách politických strán sme sa pozreli na vývoj podpory KDH.

Parlamentné voľby v marci 2016 znamenali pre Kresťanskodemokratické hnutie veľké sklamanie. Zaznamenali najhorší volebný výsledok a prvýkrát od svojho vzniku sa nedostali do Národnej rady. 

KDH patrilo k najstabilnejším subjektom na slovenskej politickej scéne. V každých parlamentných voľbách od roku 2002 sa ich preferencie pohybovali okolo 8 percent.

Prieskumy pred voľbami v roku 2016 nenaznačovali, že by mala prísť výraznejšia zmena. Voliči však prvýkrát neposlali kresťanských demokratov do parlamentu, čo malo za následok zmeny vo vedení. Vtedajší predseda Ján Figeľ sa takmer ihneď po neúspechu vzdal funkcie a novým lídrom sa v júni 2016 stal Alojz Hlina.

Hlina funkciu obhájil v marci tohto roka. Na sneme bol opätovne zvolený a porazil svojho vyzývateľa Richarda Vašečku, ktorý pár mesiacov predtým odišiel z OĽaNO a stal sa členom KDH.

Preferencie hnutia po voľbách ešte pár mesiacov klesali. V prieskume agentúry AKO z júla 2016 sa podpora KDH ocitla na štyroch percentách. Od tohto momentu však preferencie začali rásť. 

Najvyššiu podporu od parlamentných volieb zaznamenali kresťanskí demokrati vo februári tohto roka. Podľa prieskumu agentúry AKO by im v tomto období dalo hlas 7,7 percenta respondentov.

Zdá sa, že dva roky po volebnom neúspechu sa pozícia hnutia stabilizovala. Od jesene minulého roka sa preferencie KDH pohybujú okolo 7 percent. V augustovom prieskume agentúry Focus dosiahlo hnutie 7,1 percenta.

V HNtelevízii si pozrite archívny rozhovor s predsedom KDH Alojzom Hlinom z marca tohto roka:

01 - Modified: 2025-05-21 16:06:18 - Feat.: - Title: KDH kritizuje zahraničnopolitickú orientáciu Roberta Fica. Nechceme návrat do totality, tvrdí Majerský 02 - Modified: 2025-05-19 16:54:33 - Feat.: - Title: KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty 03 - Modified: 2025-05-18 13:21:07 - Feat.: - Title: Kaliňák tvrdí, že zákony týkajúce sa slobody prejavu treba sprecizovať. Karas vyzýva na opatrnosť 04 - Modified: 2025-05-17 14:14:00 - Feat.: - Title: Slovensko si odmietnutím pandemickej dohody urobí medzinárodnú hanbu, tvrdí KDH po Ficovom vyhlásení 05 - Modified: 2025-05-17 07:55:07 - Feat.: - Title: K dohode KDH a koalície na novele ústavy zatiaľ nedošlo, tvrdí Janckulík. Ostatné opozičné strany ju odmietli
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
24. máj 2025 00:39