StoryEditor

Otázky a odpovede: Úpadcov čaká pri záchrane biznisu iný postup než doteraz

26.12.2021, 23:00
Ministerstvo spravodlivosti presadilo novinku, vďaka ktorej budú môcť firmy riešiť zlú finančnú kondíciu svojej firmy ešte predtým, než sa dostanú do konkurzu.

Odborníci prišli pred rokom s desivými vyhliadkami. Tvrdili, že zo Slovenska sa v dohľadnom čase stane raj skrachovaných firiem. Len počas vlaňajšieho decembra sa totiž v konkurznom konaní ocitlo 49 subjektov, čo bol najvyšší počet od roku 2019.

Podnikatelia sa v tom čase zhodli na tom, že vinu za stav nesie štát, ktorý im počas krízy nedokázal rýchlo a efektívne pomôcť. Zaviedol síce dočasnú ochranu pred veriteľmi, no tá podľa Radovana Palu, partnera advokátskej kancelárie Taylor Wessing, problémy spoločností iba oddialila.

Po ostrej kritike z radov firiem aj odborníkov, no tiež po silnejúcom tlaku zo strany Bruselu, sa ministerstvo spravodlivosti rozhodlo konať. Prišlo s novinkou, ktorá by mala v budúcnosti eliminovať počet do konkurzu mieriacich firiem.

HN prinášajú odpovede na najčastejšie otázky o tom, ako bude vyzerať jej premietnutie do praxe.

Aký bol prvotný podnet?

Jedným z najväčších problémov súčasného nastavenia je, že podnikatelia začínajú svoje finančné ťažkosti riešiť neskoro. Z ekonomických štatistík vyplýva, že až 65 percent tých, ktorí sa dostali do úpadku, sa v problémovej zóne nachádzali už tri roky pred tým. Ťažkosti však pokladali za prechodné a zlú finančnú či obchodnú situáciu firmy preto jednoducho ignorovali.

Tento fenomén si všimla aj Európska únia a dospela k záveru, že ak sa už podnik nachádza v konkurze alebo reštrukturalizácii, na „bezbolestné“ riešenie je neskoro. V júni 2019 preto vydala smernicu, v ktorej členským štátom nariadila prísť s čo najefektívnejším spôsobom prevencie. Krajiny na to mali dva roky. Slovensko však termín nestihlo a požiadalo o jeho predĺženie do polovice roku 2022. Medzitým, konkrétne od januára tohto roka do konca minulého mesiaca, sa do konkurzu dostalo ďalších viac než 400 subjektov.

V čom spočíva preventívna reštrukturalizácia?

Ako však hovorí staré slovenské príslovie, je lepšie konať neskoro než nikdy. Riadila sa ním aj ministerka Mária Kolíková, ktorej sa nak...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-21 10:03:45 - Feat.: - Title: Známy pivovar definitívne krachuje. S rastom mu pomohli Tesco aj Plavčanove dotácie 02 - Modified: 2023-05-19 16:50:43 - Feat.: - Title: Známy pivovar definitívne krachuje. S rastom mu pomohli Tesco aj Plavčanove dotácie 03 - Modified: 2023-05-16 12:30:00 - Feat.: - Title: Kaviareň sa hrdila tým, že je antikapitalistická. Za obyčajnú kávu účtovali takmer päť eur, po roku skrachovali 04 - Modified: 2023-05-12 22:00:59 - Feat.: - Title: Firma napojená na dodávateľa pre luxusné autá zo Slovenska čelí návrhu na konkurz 05 - Modified: 2023-05-09 21:38:11 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva nevidí dôvod na vyhlásenie konkurzu Všeobecnej zdravotnej poisťovne
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. máj 2023 07:09