Richard RašiTASR
StoryEditor

Prehral o 875 hlasov. Raši chce prešetriť sčítanie v župných voľbách

20.11.2017, 14:47
Autor:
TASRTASR
Podnet prišiel po upozornení, že hlasy, ktoré v okrsku získal Richard Raši, boli pripísané inému kandidátovi.

Neúspešný kandidát na predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) za stranu Smer–SD Richard Raši podal v stredu 15. novembra podanie na Ústavný súd (ÚS) SR, ktorým požiadal o prešetrenie sčítania hlasov v nedávnych voľbách. Potvrdila to v pondelok krajská organizácia strany Smer–SD v Košickom kraji.

"Žiadosť o prešetrenie sčítania hlasov bola iniciovaná podnetom jedného z členov okrskovej volebnej komisie, ktorý upozornil na to, že hlasy, ktoré v okrsku získal kandidát za stranu Smer–SD Richard Raši, boli pripísané inému kandidátovi. Podnet z okrskovej volebnej komisie prišiel tesne pred koncom desaťdňovej lehoty, v rámci ktorej je možné podávať námietky voči priebehu volieb a podanie na Ústavný súd bolo podané v posledný deň uvedenej lehoty," informovala v tlačovej správe krajská organizácia Smeru–SD v Košickom kraji.

Nezrovnalosti sa mali podľa Rašiho podania na ÚS týkať obce Zemplínska Široká v okrese Michalovce.

Podľa člena tamojšej okrskovej volebnej komisie mal tam sťažovateľ získať 88 platných hlasov, avšak v oficiálnych výsledkoch zverejnených Štatistickým úradom SR nedostal ani jeden platný hlas. V návrhu na rozhodnutie navrhuje Raši vyhlásiť voľby predsedu KSK za neplatné.

Vo voľbách predsedu KSK 4. novembra uspel Rastislav Trnka (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA, ŠANCA), ktorý porazil košického primátora tesným rozdielom 875 hlasov.

ÚS evidoval k 16. novembru celkovo tri sťažnosti pre neústavnosť alebo nezákonnosť volieb do vyšších územných celkov.

"Všetky predmetné sťažnosti boli pridelené sudcom spravodajcom, ktorí vykonávajú v jednotlivých konaniach nevyhnutné procesné úkony, aby tieto veci mohli byť predbežne prerokované plénom Ústavného súdu," potvrdila v pondelok pre TASR hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová.

Pozrite sa, ako oslavoval Rastislav Trnka víťazstvo v Košickom kraji:

01 - Modified: 2025-12-11 10:28:33 - Feat.: - Title: Chcú ma dostať do basy, tvrdí Šimečka. Smer do parlamentu predložil návrh, ktorý hrozí až polročným väzením 02 - Modified: 2025-12-08 15:47:49 - Feat.: - Title: Smer pripraví pozmeňujúci návrh k Úradu na ochranu oznamovateľov. Zákon nemôže byť retroaktívny, tvrdí Richter 03 - Modified: 2025-12-05 14:35:12 - Feat.: - Title: Prieskum NMS: Hlas je na historickom minime, padol na úroveň SaS a Demokratov 04 - Modified: 2025-11-26 16:30:00 - Feat.: - Title: Črtá sa nová kríza. Z problému Hlasu sa stáva problém celej koalície 05 - Modified: 2025-11-25 16:30:00 - Feat.: - Title: Ak si Hlas nedupne, čaká ho miesto na Ficovom opasku
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
14. december 2025 06:15