Andrej KiskaPeter Mayer
StoryEditor

Poslanci sa vrátia k financovaniu Kiskovej kampane. Chcú odpoveď na konkrétne otázky

15.10.2017, 12:11
Autor:
TASRTASR
Výbor Národnej rady pre nezlučiteľnosť funkcií by sa mal v stredu 18. októbra vrátiť k prípadu financovania prezidentskej kampane Andreja Kisku.

Na poslednom zasadnutí minulý mesiac poslanci rozhodli, že prezident má výboru povedať, či existuje pohľadávka medzi ním a firmou Kiska Travel Agency (KTAG), a ak áno, prečo ju neuviedol v majetkovom priznaní.

Ak taká pohľadávka existovala počas jeho výkonu funkcie prezidenta a on ju nepriznal, porušil tým ústavný zákon o konflikte záujmov. Vysvetľovať má v konaní, ktoré pred mesiacom odobril výbor, na podnet od neúspešného prezidentského kandidáta Jozefa Behýľa. Výbor rokoval mimoriadne na žiadosť koaličných poslancov.

"Žiadame od pána prezidenta odpoveď na otázku, či existuje nejaká pohľadávka medzi ním a firmou KTAG. A za predpokladu, že by takáto pohľadávka existovala, tak na základe žiadosti koaličných poslancov sa budeme pýtať na detaily tejto pohľadávky. Ak neexistuje, nebudeme mať odpovede," povedal predseda výboru Martin Poliačik (SaS).

Dodal, že pohľadávka je súčasťou majetku. "Keď sa stanete verejným funkcionárom a nejaká firma vám visí dva milióny, tak je dobré, aby to verejnosť vedela. A ak by takéto niečo existovalo a nebolo uvedené v majetkovom priznaní, tak je to porušenie ústavného zákona," vysvetlil Poliačik.

Na základe podnetu voči Kiskovi sa rieši možné nepriznanie pohľadávky či prijatie daru počas trvania verejnej funkcie. Poliačik očakáva, že Kiska urobí všetko preto, aby boli podozrenia z podnetu vyvrátené.

Poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan v reakcii na rozhodnutie výboru uviedol, že je verejne známe, že prezident je už dlhé roky spolumajiteľom spoločnosti KTAG, do ktorej vložil peniaze už v roku 2005.

"Prezident každý rok zverejňuje majetkové priznanie v súlade so zákonom, a rovnako aj všetky príjmy. Tak ako už bolo opakovane zverejnené, prezident Andrej Kiska mal príjmy z verejnej funkcie za rok 2016 vo výške 97 151 eur, paušálne náhrady boli 15 933 eur. Ostatné príjmy mal vo výške 257 048 eur," pripomenul Krpelan. Dodal, že príjmy pochádzajú z podielov vo firmách, akcií v investičnom fonde a zo zmlúv o pôžičkách tretím stranám.

Podnet voči Kiskovi prišiel po tom, ako nedávno viaceré médiá dostali do redakcie anonym a na základe neho informovali, že spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG), ktorej majiteľmi sú prezident Kiska s bratom Jaroslavom, vyšetrovala finančná správa aj polícia. Zistili, že si skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27-tisíc eur, prípad mal súvisieť aj s financovaním Kiskovej volebnej kampane. 

Firma to uznala, oľutovala a daň doplatila. Skutok tak nie je vnímaný ako trestný čin. Kiska na tlačovej konferencii vysvetlil, že daňový úrad mal iný názor ako firma KTAG na zaúčtovanie položky. Podobné prípady sú podľa hlavy štátu bežné, on osobne nemá čo skrývať. 

01 - Modified: 2023-09-17 07:54:02 - Feat.: - Title: Súdny proces s exprezidentom Kiskom v kauze KTAG sa blíži k záveru 02 - Modified: 2023-08-04 08:19:02 - Feat.: - Title: Na súde pokračuje pojednávanie s bývalým prezidentom Kiskom, majú vypočuť znalca 03 - Modified: 2023-06-29 08:23:18 - Feat.: - Title: Začal sa proces s Kiskom v kauze KTAG, exprezident vinu popiera 04 - Modified: 2023-06-29 06:25:21 - Feat.: - Title: Dnes sa začína súd s exprezidentom Kiskom. Ide o daňovú kauzu jeho firmy 05 - Modified: 2023-04-01 11:15:50 - Feat.: - Title: Proces v kauze exprezidenta Kisku sa začne v polovici apríla. Čelí obžalobe zo zločinu daňového podvodu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
21. september 2023 05:08