Vedci z výskumného centra Biocev vo Vestci pri Prahe dokázali s úspechom prinútiť rakovinové bunky k tomu, aby sa zneškodnili uvádza Technet idnes. Išlo o bunky jednej z najagresívnejších foriem rakoviny prsníka HER2.
Na ľuďoch by mohol byť otestovaný už tento rok. Rakovina nie je jedna choroba, ale komplexná skupina rôznorodých typov nádorov a ich kombinácií. Vedci preto nehľadajú "liek na rakovinu", ale skôr látku, ktorá vie ničiť konkrétny typ rakovinových buniek.
Ukázalo sa, že látky, ktoré sú účinné proti niektorým typom rakovín, v iných prípadoch úplne nezaberajú. Lekári preto musia spolupracovať s vedcami na identifikáciu rôznych druhov rakovín a vyvíjať liečbu či kombináciu liečby na mieru, nielen pacientovi, ale aj danému typu nádorového ochorenia.
Agresívna rakovina prsníka HER2
Práca s názvom "Selektívne zničenie respiračných superkomplexov, ako nová stratégia pri potláčaní rakoviny prsníka typu HER2" vyšla vo vedeckom časopise antioxidants & Redox Signaling. "Zistili sme, že nová látka MitoTam, mitochondriálny cielený derivát protirakovinovej látky tamoxifénu, je veľmi účinný proti nádorovým bunkám rakoviny prsníka, s vysokou expresiou onkoproteínov HER2, proti ktorému je pôvodná látka, tamoxifén, neúčinná," uviedla Kateřina Rohlenová z biotechnologického ústavu AV ČR, jedna z hlavných autoriek štúdie.
Práca nadväzuje na patent Jiřího Neužila, Jana Štursa a Lukáša Wernera (prví dvaja sú uvedení aj medzi autormi aktuálne štúdie), ktorý sa zaoberá derivátmi tamoxifénov na liečbu nádorov s vysokou hladinou HER2. Profesor Jiří Neužil pôsobí okrem biotechnologického ústavu AV ČR tiež na Griffith University v Austrálii.
Pomoc ženám, trpiacim rakovinou prsníka
Jedným z najagresívnejších typov rakoviny prsníka sú nádory s vysokou hladinou onkogénu HER2 (Her2high). Práve ženám s touto agresívnou rakovinou prsníka by v budúcnosti mohol pomôcť prípravok, ktorý vyvinuli českí vedci z výskumného centra BIOCEV (spoločný projekt Akadémie vied ČR a Univerzity Karlovej) vo Vestci pri Prahe.
Prácu, ktorá prezentuje prvé výsledky laboratórnych experimentov, publikoval medzinárodný tím pod vedením profesora Jiřího Neužila vo vedeckom časopise antioxidants & Redox Signaling (impact factor 7,093). Pokusy zatiaľ prebiehali v Petriho miskách a na laboratórnych myšiach.
Nový "liek" funguje v laboratóriu, testy na ľuďoch ešte len začnú
Nová látka MitoTam zbaví rakovinovú bunku jej "dýchacieho ústrojenstva" a vedie tak k riadenej smrti tejto bunky. "Jedným z dôvodov, prečo je MitoTam veľmi účinný proti nádorom prsníka s vysokou hladinou onkoproteínov HER2, je vysoká hladina tohto proteínu v mitochondriách nádorových buniek, čo je pomerne prekvapivé zistenie," vysvetlila Rohlenová.
"MitoTam v rakovinovej bunke inhibuje komplex aj v mitochondriálnym dýchacom reťazci. Vo výsledku spúšťa kaskádu dejov, vedúcich k riadenej smrti bunky, tzv. Apoptóze."
Zjednodušene možno teda povedať, že MitoTam efektívne" zadusí "práve rakovinové bunky s vysokou hladinou proteínu HER2. "Naše ďalšie pokusy ukazujú aj na veľmi dobrý účinok na ďalšie typy nádorov prsníka, ako je napríklad trojnásobne negatívna rakovina prsníka, na ktorú v súčasnej dobe nie je k dispozícii špecificky cielená liečba," dodáva Rohlenová.
Rovnaký liek by mohol fungovať aj na iné typy rakoviny
"Mechanizmus účinku MitoTamu, cielený na mitochondrie rakovinových buniek a ich dýchacie reťazce, nie je závislý na expresii konkrétnych onkoproteínov," vysvetľuje ďalej Rohlenová. "Z našich výsledkov vyplýva, že ide o mimoriadne účinnú látku, ktorá by sa teoreticky dala použiť aj na ďalšie typy rakoviny."
Publikovaná štúdia ukazuje na účinnosť novej látky MitoTam ako "in vitro", tak "in vivo", teda ako v skúmavke, tak aj v živých organizmoch.
Na rok 2017 sú naplánované prvé klinické testy na ľuďoch
V prvej fáze testovania MitoTamu sa bude overovať či táto látka nie je pre ľudský organizmus toxická. Druhá fáza už počíta s účasťou niekoľkých desiatok pacientov. Nový prípravok teraz čakajú klinické testy na ľuďoch, do nasadenia v praxi tak zostáva ešte pár rokov.
"Doterajšie výsledky ukazujú, že MitoTam má veľmi dobrú perspektívu stať sa účinnou protirakovinovú látkou," dúfa Rohlenová. Zatiaľ ide teda nie o liek na rakovinu, ani liek na konkrétny typ rakoviny, ale "len" nádejnú perspektívu v komplexnom výskume.