Podľa tejto štúdie umelá inteligencia môže čoskoro zničiť ľudstvo tým, že bude mať iné ciele, než aké preferujú ľudia, a ľudstvo sa rozhodne zahubiť. Jan Kulveit, spoluautor štúdie o nebezpečenstve AI, však v rozhovore pre Lidovky.cz tvrdí, že nie je nutné, aby sa objavila „zákerná“ umelá inteligencia.
Veľa sa teraz hovorí o tom, že umelá inteligencia môže zničiť ľudstvo. Je to skutočne taká veľká hrozba, väčšia ako napríklad pád asteroidu podobného tomu, čo údajne vyhubil dinosaury?
Čo je na AI také rizikové? Je tu síce scenár štúdie AI 2027, ktorý popisuje, aká umelá inteligencia môže vyhubiť ľudstvo, pretože bude vyvíjať sama seba a nebude mať nakoniec rovnaké ciele ako ľudia a to možno už v roku 2030. Ale je to skutočne možné? Veď to, čo dnes používame ako umelú inteligenciu, nie je až také múdre a navyše tu chýba presah do fyzického sveta. AI s ničím sama nemanipuluje, nemá „ruky“.
Scenár, ktorý opisuje AI 2027, môže nastať, ale považujem za pravdepodobnejší iný vývoj, ktorý môže viesť ku katastrofe. Ale k tomu neskôr. Predovšetkým je dôležité si uvedomiť, že AI systémy a ľudia majú odlišný profil schopnosti. U ľudí je veľa schopností korelovaných spôsobom, na ktorý sme zvyknutí. Keď je niekto všeobecne šikovný, tak zároveň vie prečítať a pochopiť nejakú zložitejšiu literatúru, zároveň si vie objednať letenky a napríklad hrať piškvorky.
U AI sú teraz schopnosti veľmi nevyrovnané a tak je ich hranica inteligencie iná ako u ľudí. Podľa mňa sú už súčasné...
Zostáva vám 85% na dočítanie.