Vziať si liek napríklad proti bolesti, to predsa nie je nič hrozné. Napokon reklamy v televízii nás k tomu nabádajú. Prehltnem tabletku a bude mi dobre. A možno by som sa mal istiť a brať ju aj preventívne. Jeden totiž nikdy nevie, kedy ho bolesť prepadne. A tak si nenápadne pestujeme závislosť na medikamentoch.
Žiadna závislosť nie je v poriadku a závislosť na liekoch medzi tie nevinné určite nepatrí. Liek nám môže pomôcť, ale akonáhle nad nami prevezme nadvládu, je to vskutku zlý pán.
Emeritný primár Oddelenie liečby závislostí Psychiatrickej liečebne v Bohniciach Karel Nešpor pre Lidovky.cz hovorí, že závislosti si možno vytvoriť iba na niektorých látkach. „Ak niekto naužíva napríklad vitamíny, bazalku alebo mätu, nejde o závislosť,“ vysvetľuje.
„Aj nenávykové lieky majú však početné riziká, napríklad bez predpisu dostupné lieky proti bolestiam vrátane acylpyrínu môžu pri nevhodnej indikácii alebo dávkovaní vyvolať vnútorné krvácanie.“
Tiež lieky, ktoré pôsobia závislosť, majú okrem návyku ako takého ďalšie riziká. Ich vplyvom môže človek napríklad utrpieť úraz alebo si privodiť zdĺhavé duševné problémy.
„Epidemiológovia odhadujú, že v Česku 740-tisíc až 1,2 milióna osôb užíva psychoaktívne lieky nevhodne a problematicky,“ var...
Zostáva vám 85% na dočítanie.