Rýchly skríning Alzheimera. Vyskúšajte si jednoduchý test, ktorý môže odhaliť problém Prinášame krátky test určený pre rodinu a priateľov pacienta, ktorý vám pomôže zmerať jednotlivé ťažkosti.
Pravdy o poruchách príjmu potravy, ktoré môžu pomôcť s liečbou Porucha príjmu potravy, psychické ochorenie, do ktorého zahŕňame mentálnu anorexiu, bulímiu a záchvatovité prejedanie, sú veľmi zákerné choroby.
Dostanú sa opičie kiahne aj na Slovensko a hrozí nám epidémia? Pýtali sme sa infektológov Vedcov začal po dvoch rokoch pandémie covidu znepokojovať ďalší vírus. Slovenskí odborníci vysvetlili, či je pre nás podobnou hrozbou.
V USA uvoľňujú vakcínu na opičie kiahne pre rizikové kontakty nakazených USA majú teraz k dispozícii asi 1 000 dávok vakcíny Jynneos, ktorá je schválená na prevenciu pravých aj opičích kiahní. Kedy by sa očkovanie mohlo začať, nie je jasné.
Prasacie srdce bilo v tele človeka dva mesiace. Budeme v budúcnosti zabíjať zvieratá, aby sme žili dlhšie? Srdce prasaťa so špeciálne upravenou dedičnou informáciou predstavovalo pre 77-ročného pacienta poslednú šancu. Nie je pritom zďaleka prvým človekom liečeným zvieracími tkanivami a orgánmi.
Štúdia: Väčšina postcovidových pacientov prekonala covid-19 doma Experti evidujú asi 200 rôznych príznakov dlhého covidu, vrátane problémov s dýchaním a vyčerpanosti. Podľa štúdie sa ochorenie vo veľkom prejavilo aj u celkom zdravých ľudí, ktorí nemali ťažký priebeh covidu-19.
Očkovanie po infekcii môže znížiť riziko dlhého covidu, ukazuje veľká štúdia Menej pacientov podľa štúdie hlásilo pretrvávajúce príznaky infekcie po očkovaní.
Zneplodní vás antikoncepcia? Lekári vyvracajú mýty rozšírené medzi ženami Medzi ženami panuje obava z toho, že keď budú dlhodobo užívať hormonálnu antikoncepciu, po jej vysadení budú mať problém otehotnieť, pretože niekoľko mesiacov trvá, kým sa telo dostane do normálu.
Lekárka o živote s dlhým covidom: Ako keby ste mali v sebe baterku, ktorú nesmiete prekročiť Na Slovensku veľmi chýba špecializované centrum s napojením na biomedicínsky výskum, hovorí lekárka Silvia Dobrodenková.
Takto by mohlo vyzerať ďalších päť rokov. Vedci načrtli tri pravdepodobné scenáre pandémie Globálna pandémia sa ešte neskončila. Odborníci na verejné zdravie sa domnievajú, že to bude trvať najmenej ďalších päť rokov, ale ako sa prebiehajúca kríza vyvinie, je v konečnom dôsledku len na nás.
Alergológ: Táto peľová sezóna je ťažká, ambulancie máme plné aj postcovidových pacientov Odborník Martin Lešťan z centra Alergoimun aj o tom, aké je pri alergiách dôležité prostredie, v ktorom žijeme, a čo proti nim zaručene zaberá.
Austrálskym vedcom sa podarilo prelomové zistenie. Pomáha objasniť to, čoho sa bojí každý rodič Austrálska štúdia objavila možný indikátor syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa. Aby toto zistenie malo praktické využitie, budú potrebné ešte ďalšie analýzy.
Najčastejšie chyby diabetikov. Dajte si pozor, či ich nerobíte aj vy Cukrovka patrí k najčastejším chronickým ochoreniam. Veľa pacientov robí chyby a ohrozuje tak svoje zdravie. Viete, na čo si dať pozor?
Poskytne štvrtá dávka vakcíny vyššiu imunitu proti covidu ako tretia? Zistila to štúdia Britský vedecký tím odhalil, aké množstvo protilátok zabezpečí štvrtá dávky vakcíny proti koronavírusu.
Známeho českého sexuológa Radima Uzela zabila rakovina žalúdka. Príznaky sú nenápadné, liečba ťažká Známy český gynekológ a sexuológ Radim Uzel podľahol rakovine žalúdka. Častejšie sa vyskytuje u mužov a vo vekovej skupine nad sedemdesiat rokov. Uzel mal osemdesiatdva rokov.
Čo by ste o autizme mali vedieť: Všetci máme črty typické pre autizmus, tvrdí neurofyziologička „Je veľmi dôležité robiť včasné odhalenie signálov, ktoré neskôr povedú k autizmu. Neexistuje na každé dieťa jeden meter. Každé dieťa je iné a vyžaduje si cielenú intervenciu,“ tvrdí neurofyziologička.
Keď sa stala izba smrti miestom radosti. Inzulín 100 rokov zachraňuje životy Bol to desivý pohľad. Chudobné deti choré cukrovkou v kóme umierali rodičom pred očami. Objav inzulínu pred 100 rokmi však všetko zmenil. Zabrali už prvé nevyskúšané dávky, popisuje príbeh jeho vzniku týždenník 5plus2.
Je bezpečné, aby sme teraz všetci zhodili respirátory? Virologička o tom, kto by ich mal ešte zvážiť Podľa odborníčky Tatiany Betákovej môžeme určite očakávať nárast infekcii koronavírusom po zrušení tohto nariadenia.
Prelom v testovaní. Zakašlete na mobil, povie vám, či máte covid Covid tu aj po dvoch a pol roku ešte nejaký čas zostane a s ním aj nutnosť prinajmenšom občasného testovania. Čo keby ale covidové testy mohli byť rýchlejšie, ekologickejšie a v neposlednom rade aj príjemnejšie?
Profesorka a lekárka nefrologickej kliniky: Vypité litre tekutín obličky neochránia Prečítajte si rozhovor publikovaný v magazíne Téma.
Vitamínové podvody a nebezpečenstvá. Kedy treba ovocie doplniť tabletkami? Ktoré látky nám dlhodobo chýbajú a pri ktorých doslova vyhadzujete peniaze von z okna? A kedy vám nadmerná dávka céčka či železa narobí viac škody ako úžitku?