Rastlinná strava prospieva srdcu, vyplýva z dát vyzbieraných počas 40 rokov Výskumníci porovnali 30 súborov dát nazbieraných od roku 1982. Celkovo 2400 ľudí z celého sveta dodržiavalo rôzne diéty a vedci sledovali ich vplyv na zdravie srdca.
Vedci rozchodili vozíčkara. Signály z mozgu mu číta umelá inteligencia Otvára to však aj zaujímavé otázky ohľadom našej autonómie a kontroly. Postupne sa stiera filozofická hranica medzi tým, čo je mozog a čo technológia, povedal britský neurológ Andrew Jackson.
Nové aj osvedčené metódy: Ako si nezničiť srdce a ako spoznať, že vám hrozí infarkt Biť či nebiť? To je otázka, ktorú si najdôležitejší a najvýkonnejší sval v našom tele nemôže položiť. Bije až do roztrhania, niekedy doslova. Ako ho nezodrať predčasne? A čo robiť, keď začne vypovedať službu? Prinášame najnovšie objavy aj vyskúšané rady odborníkov.
Digitálny boj s alzheimerom: Do roku 2030 bude dvakrát viac chorých, pomôcť môže umelá inteligencia Znie to ako sci-fi, ale je to skutočnosť.
Keď telo vypína zdanlivo bez príčiny: Aké sú varovné príznaky a ako odhaliť nedostatok minerálov? Ako nám naše telo dáva najavo, že mu niečo chýba?
Pije desať káv denne, v nemocnici frčí na glukózu. Ako sa podľa kardiológa vaše srdce môže dožiť sto rokov? Kardiológ Peter Neužil sa venuje klinickej praxi aj výskumu v odbore kardiológie, spolupracuje so zahraničnými kardiologickými tímami a je členom medzinárodných organizácií.
Vakcíny proti covidu-19 v Európe zachránili vyše milióna životov, tvrdí WHO Deväťdesiat percent ľudí, ktorých vakcíny zachránili, bolo starších ako 60 rokov. Zvlášť veľkému počtu úmrtí sa podarilo zabrániť počas vlny variantu omikron.
Veda s potenciálom liečiť. Aké sú novinky vo výskume rakoviny? Posledné informácie naznačujú významný posun pri liečbe onkologických ochorení.
Genetický Frankenstein je späť. Za zmenu DNA ľudských plodov bol vo väzení, teraz má nový podozrivý projekt Ťien-kchuej Che bol síce prvý, ale nie je jediný, kto sa pohráva s myšlienkou zásahov do dedičnej informácie ľudských embryí. Pri vyšetrovaní škandálu z roku 2018 sa totiž ukázalo, že o svojich zámeroch, postupe prác i výsledkoch priebežne informoval niekoľko desiatok vedcov zo Západu.
Umelá inteligencia je pri hodnotení ultrazvuku srdca lepšia ako ľudia, zistila nová štúdia Pre štúdiu bolo použitých takmer 3500 ultrazvukových vyšetrení srdca, ktoré boli náhodne rozdelené medzi ľudských expertov a umelú inteligenciu. Ich hodnotenie bolo následne posúdené kardiológmi.
Pred 70 rokmi Jonas Edward Salk informoval, že objavil vakcínu proti detskej obrne Detská obrna (paralytická poliomyelitída) sa Spojenými štátmi americkými výrazne prehnala v roku 1952. Nebezpečným vírusovým ochorením sa vtedy nakazilo viac ako 55-tisíc detí.
Mnohí pacienti pred operáciou kĺbov nepodstúpia správne vyšetrenia, môže to mať za následok jej zrušenie "Všetky zákroky si vyžadujú rozsiahlu prípravu a dokumentáciu. Stáva sa však, že pacient aj napriek opakovaným konzultáciám nesprávne urobí prípravu, čo má za následok zrušenie plánovanej operácie," povedala Pavliková.
Vedci zistili súvislosť medzi génom pre rakovinu prsníka a súostrovím Orkneja Identifikácia mutácie BRCA 1 V1736A vysledovanej u ľudí pochádzajúcich zo súostrovia Orkneja je výsledkom 25 rokov klinického výskumu genetičky Zosie Miedzybrodzkej, ktorá vedie centrum pre skríning rakoviny prsníka.
Susedné Česko prekvapila agresívna baktéria. Infekcii podľahlo už niekoľko ľudí Agresívne infekcie prekvapili aj lekárov na juhu Moravy. Na Klinike detskej anestéziológie a resuscitácie Fakultnej nemocnice v Brne liečili v poslednej dobe už štyri deti v ťažkom stave, ktorý vyvolal súbeh napadnutia organizmu streptokokom a vírusmi chrípky aj covidu.
Keď bolí každý pohyb: Ako vyriešiť zdravie kostí a kĺbov Ak osteoporózou trpíte, môže vám pomôcť viacero druhov liečby a artritída môže vzniknúť kedykoľvek počas života a výnimkou nie je ani detský vek.
Skryté riziká prechladnutia: Ako zvládnuť a nepodceniť virózu a kedy zbystriť pozornosť Čo by sme pri prvých príznakoch prechladnutia nemali rozhodne zanedbať?
Rizikoví ničitelia bolesti: Ktoré voľnopredajné lieky vás môžu zabiť? Nebezpečným sa môže stať nielen samotný liek proti bolesti, ale aj jeho užívanie s inými.
Zbytočne zaznávaná chuť na sladké: Kedy nám cukor pomáha? Jedným z najväčších problémov je pitie sladených nápojov. A pozor, tie označené ako „zero“ nie sú zďaleka nevinné. Dokonca môžu narobiť väčšiu šarapatu ako starý dobrý cukor.
Tichí nepriatelia našich ciev: Čo ohrozuje obehový systém Ešte nebezpečnejšie sú zmeny, ktoré sa dejú v našich cievach bez toho, aby sme o tom vedeli alebo ich cítili.
Antibiotikum budúcnosti: Veľmi nádejný liek je z cesnaku, hovorí profesor Štěpánek Lekári varujú, že do roku 2050 môžu byť bežné infekcie opäť najčastejšou príčinou úmrtí.
Dlhý covid a jeho dopad na človeka: Je to aktívne ochorenie, nie zotavovanie, tvrdí primárka neurológie Počet 200-tisíc Slovákov a Sloveniek trpiacich dlhým covidom sa môže pohybovať oko 200-tisíc. Pozorovaných príznakov je viac ako 200 a zlých osudov je mnoho. "Mali sme pacientku, ktorá bola tlmočníčkou a ovládala plynule štyri cudzie jazyky. Po covide sa musela všetky učiť znova."
Ako sa zbaviť bolestí hlavy. Kedy vyhľadať odborníka a ako si pomôcť sám? Na zozname desiatich najviac obmedzujúcich neduhov podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zaujíma druhé miesto. Bolesť hlavy ničí človeka psychicky aj fyzicky – a počas pandémie covidu sa počet trpiacich ešte zvýšil. Navyše, mnohí si svoje stavy „samoliečbou“ iba zhoršujú. Čo teda na bolesť hlavy zaberá a čomu sa ...
Neurochirurg: Váš „osemnásťročný“ mozog sa vám už nevráti, ale jeho starnutie môžete výrazne spomaliť Neurochirurg Vladimír Beneš najmladší o nevratne stratených neurónoch, schopnosti nepanikáriť a tiež o tom, že čím menej mozgu pri operácii vidí, tým je radšej.
Dá sa naraz očkovať proti omikronu a chrípke a aké sú vedľajšie účinky? Odpovedajú experti Vedľajšie účinky najnovšej posilňovacej dávky proti covidu sú podobné tým predchádzajúcim.
Chrbtica a kríže. Zistite, ako sa vyhnúť skalpelu Žiadna iná časť tela nás netrápi viac. Bolesti chrbtice sa vyskytujú ešte častejšie než bolesti hlavy. A teraz informácia, ktorá prekvapí: iba vo štvrtine prípadov je na príčine ona samotná. Kde sa teda rodí zvyšok problémov? A ako si ich nenechať prerásť cez hlavu? Prinášame odporúčania lekárov a fyzioterapeutov.