Výskum priniesol dobré správy pre všetkých. Nezáleží na tom, či dokonale ovládate predpísané pohyby a správne vnímate rytmus. Svojmu mozgu prospievate aj tak.
Celkom určite. Na základe viacerých štúdií vieme, že tanec pôsobí pozitívne tak na momentálnu náladu, ako aj na celkovú fyzickú zdatnosť, štruktúru mozgu aj kognitívne funkcie, teda napríklad pamäť, pozornosť a schopnosť koncentrácie alebo rýchlosť spracovania informácií. Aby na nás tanec pôsobil takto priaznivo, musíme sa mu venovať pravidelne. Ísť raz ročne na bál nestačí. Pozitívne na náš mozog však nepôsobí len tanec. Ktokoľvek sa pravidelne hýbe, či už napríklad behá, jazdí na bicykli alebo chodí na prechádzky, trénuje tým nielen svoje telo, ale posilňuje aj svoj mozog.
Už bolo jednoznačne preukázané, že celoživotná fyzická aktivita zvyšuje fyzickú zdatnosť, zlepšuje tiež kognitívne funkcie a je do určitej miery prevenciou Alzheimerovej choroby a ďalších typov demencie. Naším cieľom bolo zistiť, či to, že sa seniori začnú pravidelne venovať fyzickej aktivite, skutočne zlepší ich kognitívny výkon a dôjde k zmenám v ich mozgu.
Na základe predchádzajúcich štúdií sme predpokladali, že tu bude pozitívny vplyv aj na fyzickú zdatnosť, čo hodnotili naši kolegovia a kolegyne z Fakulty športových štúdií Masarykovej univerzity. Zamerali sme sa na zdravých seniorov starších ako 60 rokov a medzi nich zaradili aj pacientov s miernou kognitívne poruchou, teda jedincov, ktorí sami o sebe hovorili, že sa zhoršuje najmä ich pamäť. Subjektívne cítili zhoršenie oproti minulosti aj v porovnaní so svojimi rovesníkmi.
Prítomnosť miernej kognitívnej poruchy sme u nich overili ešte pomocou neur...
Zostáva vám 85% na dočítanie.