StoryEditor

Novinky, na aké si „pôda nepamätá“

Zákony o pôde prechádzajú revolučnými zmenami. Nové pravidlá pribudli pri sceľovaní pozemkov, ale chystajú sa najmä pre nákup poľnohospodárskej pôdy a jej prenájom. Štát si od toho sľubuje zlepšenie ochrany pôdy pred výpredajom cudzincom a jej prístupu pre nových farmárov.

1.
Zmeny pri dvoroch

Zákon o pozemkových úpravách umožňuje po novom vyriešiť vlastnícke vzťahy k pôde v rómskych osadách a v hospodárskych dvoroch bývalých družstiev. Prečo sa nebude vysporadúvať vlastníctvo aj pri iných pozemkoch, napríklad pod cestami a podobne?

Štát by mal pristupovať k vlastníkom pôdy rovnako. Novela zákona o pozemkových úpravách však paradoxne vytvára nové kategórie vlastníkov a užívateľov, ktorí budú profitovať na úkor ostatných. V prvom rade sa idú riešiť pozemky pod obydliami marginalizovaných skupín obyvateľov, teda Rómov v osadách, u ktorých sa vlastníctvo vysporiada na úkor štátnej pôdy. Ďalšou skupinou sú užívatelia starých poľnohospodárskych dvorov, kde sa môže podobným spôsobom vysporiadať vlastníctvo, opäť na úkor štátnej pôdy a pôvodných vlastníkov. Prečo zákonodarcovia nezaradili k hospodárskym dvorom a rómskym osadám aj areály opustených priemyselných fabrík a iné typy pozemkov, si môžeme len domýšľať. Veď podobný nárok na vysporiadanie vlastníckych vzťahov si nemôžu uplatniť ani vlastníci bytov v mestských sídliskách postavených pred rokom 1989. Podobný nárok si nemôžu uplatniť ani majitelia časti rodinných domov či obce, ktoré zdedili nevysporiadané komunikácie v intraviláne, alebo samosprávne kraje.

2.
Čo sú dvory

Ktoré parcely sa považujú za hospodárske dvory a podľa zákona o pozemkových úpravách môžu sa už vlastnícky vysporiadať?
Hospodárskym dvorom sa v tomto prípade rozumie obvod takzvaných združených pozemkov, na ktorom boli zriadené stavby poľnohospodárskych podnikov do 24. júna 1991 a slúžili poľnohospodárskej výrobe. V podstate sa takto novelou zákona ponúka možnosť usporiadať vlastnícke vzťahy k pozemkom, na ktorých boli zriadené stavby pred uvedeným dátumom s cieľom rozvíjať vidiek, ako aj s cieľom jeho prevádzkovo-ekonomickej podpory.

3.
Dôvody sceľovania

Dôvodov na pozemkové úpravy môže byť určite viac. Ktoré sú tie hlavné?

Pozemkové úpravy sa vykonávajú najmä vtedy, ak je to potrebné na usporiadanie vlastníckych a užívacích pomerov a odstránenie prekážok vyvolaných historickým vývojom. Lebo na Slovensku je vlastníctvo pôdy extrémne rozdrobené ešte z čias Rakúsko-Uhorska. Dôvodom môže byť aj investičná výstavba, ktorá podstatne ovplyvní hospodárenie na pôde alebo životné podmienky v obvode pozemkových úprav, prípadne v jeho ucelenej časti tým, že rozdelí pozemky vlastníkov, obmedzí ich prístup k nim alebo sťaží ich užívanie. Ďalej vtedy, ak ide o obnovenie alebo zlepšenie funkcií ekologickej stability na danom území a celkového rázu poľnohospodárskej krajiny. Príčinou sceľovania býva aj snaha usporiadať pozemky vzhľadom na ich budúce použit...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-19 15:16:31 - Feat.: - Title: Zničí nás umelá inteligencia ako Skynet v Terminátorovi? Jej vývojár hovorí že šance na zničenie ľudstva sú 50 na 50 02 - Modified: 2023-05-16 14:05:51 - Feat.: - Title: Pôda na Ukrajine môže byť pre nevybuchnutú muníciu roky nepoužiteľná 03 - Modified: 2023-05-16 13:30:00 - Feat.: - Title: Od jesene minulého roka platia pri predaji agropôdy nové pravidlá. Čo sa plánuje do budúcnosti? 04 - Modified: 2023-05-30 09:00:00 - Feat.: - Title: Sceľovanie pôdy má niekoľko výhod. Aké sú to? 05 - Modified: 2023-05-23 10:11:39 - Feat.: - Title: Ak máte vlastný pozemok, zákon vám neprikazuje oplotiť ho. V akých prípadoch je to nutné?
menuLevel = 2, menuRoute = prakticke-hn/obcan-a-majetok, menuAlias = obcan-a-majetok, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
05. jún 2023 16:21