StoryEditor

Veľký prehľad: čo vám musí preplatiť zdravotná poisťovňa a ani o tom neviete

07.09.2020, 11:49
Ústava garantuje každému občanovi právo na bezplatné ošetrenie, ktoré však často bezplatné nie je.

1. Platba u ortopéda
Ortopéd si vás objedná. Zaujíma vás či budete musieť aj v takom prípade za vyšetrenie zaplatiť.
Union: Ak vás k ortopédovi pošle váš všeobecný lekár, za toto vyšetrenie nemusíte doplácať – máte naň nárok v rámci verejného zdravotného poistenia. Ak ste sa rozhodli navštíviť nezmluvné zdravotnícke zariadenie, môžete využiť možnosť požiadať o príspevok na úhradu zdravotnej starostlivosti poskytnutej nezmluvným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti vrátane predpísaných liekov, dietetických potravín a zdravotníckych pomôcok.
Dôvera: Pacient neplatí za zdravotnú starostlivosť indikovanú zo zdravotných dôvodov, ak ho k zmluvnému ortopédovi poslal všeobecný lekár.
VšZP: Lekár nemôže požadovať úhradu za výkony, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Rozsah zdravotnej starostlivosti, ktorú hradí zdravotná poisťovňa, stanovuje zákon. Ak má pacient zdravotný problém, ktorý si vyžaduje vyšetrenie u ortopéda a indikuje ho ošetrujúci lekár, poistenec za vyšetrenie neplatí. Samozrejme, dôležité je, aby navštívil ambulanciu, ktorá má zmluvu s jeho zdravotnou poisťovňou. U nezmluvných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti poisťovňa hradí len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

2. Opodstatnenosť úhrady
Pochybujete o platbe u lekára, ako by ste v takých prípadoch mali postupovať.
Union: Lekár nemôže vyberať poplatky za to, čo je hradené zo zdravotného poistenia. Prípadné doplatky alebo poplatky u lekára musia byť v súlade s platnou legislatívou a musia byť transparentne uvedené v cenníkoch schválených samosprávnym krajom. Cenníky musia byť umiestnené na viditeľnom mieste. Vždy sa informujte aj o tom, či náhodou vaša zdravotná poisťovňa neprepláca aj vyšetrenia nad rámec zákona.
VšZP: Akékoľvek pochybnosti o opodstatnenosti platby je najlepšie riešiť priamo na mieste. Lekár je povinný vystaviť vám doklad o úhrade s presným dôvodom platby. Platbu môže žiadať len za výkony zverejnené v cenníku umiestnenom na viditeľnom mieste. Môžete sa obrátiť aj na príslušný samosprávny kraj, ktorý má v kompetencii riešenie podnetov týkajúcich sa neoprávnených platieb za zdravotnú starostlivosť a služieb súvisiac...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-31 12:00:00 - Feat.: - Title: Na lupiny, potenie či odvodnenie organizmu: Liečivé účinky prasličky roľnej musíte vyskúšať 02 - Modified: 2023-05-30 08:30:32 - Feat.: - Title: Príďte s nami načerpať dobrú energiu. Ranná BALANS joga ZADARMO už o týždeň! 03 - Modified: 2023-05-30 22:00:00 - Feat.: - Title: Predpísal vám lekár kúpeľnú liečbu? Zdravotná poisťovňa vám ju uhradí, na vás ostane len toto 04 - Modified: 2023-05-30 07:57:40 - Feat.: - Title: Tieto vzácne a desivé mentálne stavy ti nedovolia zaspať. Nechýba syndróm chodiacich mŕtvol či mimozemskej ruky 05 - Modified: 2023-05-30 09:52:08 - Feat.: - Title: Životné poistenie je dôležité v každej dobe. Ale dnes predsa len o trochu viac
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
03. jún 2023 08:44