StoryEditor

Máte drobné políčka, ktoré nemožno využiť? Žiadajte o pospájanie pozemkov

24.07.2017, 16:49
Autor:
run, turrun, tur
Malé parcelky a plno vlastníkov. Ak ste aj vy v takej situácii, zvažujte nové usporiadanie vlastníckych vzťahov k pozemkom. Viac sa dočítate v utorkových HN.

Aj vy máte niekde úzku roľu, navyše bez prístupovej cesty či v nepraktickom tvare? Takú, z ktorej sa dá len ťažko mať väčší úžitok? Podobných prípadov sú po Slovensku tisíce. Takéto enormne rozdrobené pozemkové vlastníctvo bráni v efektívnejšom využívaní rolí na gazdovanie, podnikanie, ale aj na relax či ďalšie aktivity. Východisko je v sceľovaní. Avšak - vôbec nejde o jednoduchý proces.

Pustiť sa do pozemkových úprav a spojiť pôdu do väčších celkov je vhodné najmä vtedy, keď zlyhajú súkromno-právne možnosti vyrovnania vzťahov k pozemkom. Napríklad preto, že časť vlastníkov pôdy v chotári sa nevie dohodnúť na spoločnom postupe alebo si ani neželá akokoľvek zveľaďovať okolie pozemkov a obce.

Časť obyvateľov chce trebárs postaviť cestu, zriadiť prístupový chodník k parcelám a vysadiť stromy ako vetrolam. No iná časť ľudí zo susedstva si predstavuje využiť spoločné parcely trocha inak. A nie a nie nájsť spoločnú reč. Práve v takejto situácii môže pomôcť zlúčenie niektorých parciel a pri iných zase ich oddelenie od seba, čiže nové usporiadanie vlastníckych vzťahov.

Sceľovanie je však časovo, finančne a odborne náročné. A to najmä vtedy, ak sa pozemky v danej lokalite skladajú z rôznych druhov - z ornej pôdy, viníc, lúk, lesných a zastavaných pozemkov, vodných plôch či bežných záhrad.
O pozemkové úpravy sa treba uchádzať so žiadosťou, no okresný úrad vám nemusí vyjsť vždy v ústrety. Bude najprv podrobne preskúmavať všetky okolnosti. Avšak keď ich vyhodnotí ako oprávnené, potom nie je dôvod sceľovanie nepovoliť.

01 - Modified: 2023-06-06 13:30:00 - Feat.: - Title: Ako sa dostať k pôde a čo znamená jej sceľovanie? 02 - Modified: 2023-05-31 22:00:00 - Feat.: - Title: Ako získate späť pôdu, ktorú má v prenájme družstvo a platí vám za ňu málo? Poradia vám odborníci 03 - Modified: 2023-05-16 14:05:51 - Feat.: - Title: Pôda na Ukrajine môže byť pre nevybuchnutú muníciu roky nepoužiteľná 04 - Modified: 2023-05-16 13:30:00 - Feat.: - Title: Od jesene minulého roka platia pri predaji agropôdy nové pravidlá. Čo sa plánuje do budúcnosti? 05 - Modified: 2023-05-24 09:18:10 - Feat.: - Title: Spoločné pozemky nie sú nič nezvyčajné. Ako ich môžete predať či prenajať?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
07. jún 2023 20:41