Dvaja muži v bielych skafandroch pomaly vystupujú po kovových schodoch k štartovacej rampe. Na konci sa ešte zastavia, otočia a zamávajú do objektívov kamier a fotoaparátov. Potom už nastupujú do výťahu, ktorý ich vyváža ku kabíne kozmickej lode. Čakajú ich ešte posledné kontrolné úkony, kým zahučia motory nosnej rakety, ktorá ich vynesie do vesmíru.
Jedným z členov tejto misie je totiž prvýkrát občan iného štátu než Sovietskeho zväzu alebo Spojených štátov amerických. Volá sa Vladimír Remek, má 29 rokov a je z Československa.
A tak až keď po štvrtej popoludní televízia preruší naplánovaný program a na obrazovkách sa objavia zábery z Bajkonuru, pochopia Česi a Slováci, že onen historický moment pre ich krajinu práve nastáva.
Hodiny ukazujú 16:27 stredoeurópskeho času, keď sa Sojuz 28 odlepuje od zeme. O deväť minút neskôr je navedený na obežnú dráhu. V tej chvíli sa Vladimír Remek oficiálne stáva 87. človekom vo vesmíre a Československo tretím štátom na svete, ktoré tam vyslalo svojho občana. Čím si vyslúžilo toto privilégium?
Veda aj politika
Odpoveď sa skrýva v slove Interkozmos. Pod týmto názvom začal na jar 1967 fungovať program medzinárodnej spolupráce v oblasti vesmírneho výskumu.
Inicioval ho Sovietsky zväz a k účasti na ňom prizval socialistické štáty. Bulharsko, Československo, Kuba, Maďarsko, Mongolsko, Nemecká demokratická republika, Poľsko a Rumunsko ponuku prijali ako prví, neskôr sa pridali ďalšie krajiny, napríklad Vietnam či India.
...Zostáva vám 85% na dočítanie.