Reuters
StoryEditor

Čo vyšlo najavo po voľbách?

19.10.2017, 13:23
Postupne sa však ukázalo, že Rusko sa skutočne snažilo aktívne ovplyvňovať americké prezidentské voľby.

Najskôr sa o týchto snahách hovorilo neurčito. V júli minulého roka ešte James Clapper, šéf amerických tajných služieb, verejne vyhlásil, že zatiaľ nie je možné jednoznačne a verejne povedať, kto za hackerskými pokusmi ovplyvniť voľby stojí.

Konkrétne pokusy
Ale už v auguste 2016 sa vtedajší prezident Barack Obama (na snímke) od ministerstva zahraničných vecí a Federálneho úradu pre vyšetrovanie FBI dozvedel o konkrétnych ruských pokusoch ovplyvniť voľby. Obama však nechcel tieto informácie príliš publikovať. Bál sa totiž, že by to podkopalo dôveru v americké voľby, píše v rozsiahlom článku mapujúcom Obamove snahy Washington Post. „Jeden z kandidátov, ako si iste spomínate, predpovedal, že voľby budú nejakým spôsobom sfalšované,“ uviedol pre denník New York Times Obamov bývalý zástupca pre vnútornú bezpečnosť.

Zverejnenie informácií

„Obávali sme sa, že zverejnenie informácií o ruských snahách ovplyvniť voľby by mohlo ohroziť samotnú integritu volebného procesu,“ doplnil spomínaný zástupca.

01 - Modified: 2025-12-18 12:04:10 - Feat.: - Title: Vo Fínsku zaistili vilu jedného z Putinových blízkych priateľov 02 - Modified: 2025-12-18 10:27:12 - Feat.: - Title: Zelenskyj: Zatiaľ neexistujú konečné zosúladené mierové návrhy, delegácia cestuje do USA na ďalšie rokovania 03 - Modified: 2025-12-18 10:16:49 - Feat.: - Title: Čína apeluje na USA, aby okamžite prestali vyzbrojovať Taiwan 04 - Modified: 2025-12-18 10:15:54 - Feat.: - Title: VIDEO: Ruskí pohraničníci nelegálne prekročili estónsku hranicu. Tallinn zúri a očakáva vysvetlenie 05 - Modified: 2025-12-18 08:52:29 - Feat.: - Title: Závislosť od ruských energií je začarovaný kruh. Čím ste od nich závislejší, tým viac ste proruskí (ROZHOVOR)
menuLevel = 2, menuRoute = focus/zahranicie, menuAlias = zahranicie, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
18. december 2025 15:02