Nedávno ste získali ocenenie Vedec roka SR 2024 za praktickú implementáciu neceločíselného diferenciálneho počtu v oblasti matematického modelovania systémov, ako aj v oblasti automatizácie a riadenia procesov. Pre laika to môže znieť veľmi komplikovane. Dá sa táto práca vysvetliť jednoduchšie?
V čom konkrétne tento aparát uľahčí dennú prácu vo výrobnom závode?
Čo to v praxi znamená?
Vieme, že všetko v prírode, živé alebo neživé, má pamäť. Nemá ju iba človek alebo zvieratá – má ju naozaj každý materiál. Čiže ak chcem opísať vlastnosti konkrétnych prvkov alebo procesov, tak tá pamäť v aparáte sa mi hodí práve na toto.
Stojí medzi vaším výskumom a praktickým využitím určitý medzistupienok, o ktorý sa postará aplikovaná veda? Niekto predsa musí výsledky vášho výskumu preniesť do praxe...
Všetko, čo som spomínal doteraz, je v podstate základný výskum. Momentálne však už pracujem aj na aplikovanom výskume. Prostredníctvom úžitkových vzorov a patentov, ktoré som podal, prenášam výsledky výskumu aj do priemyselnej praxe.
Predpokladám, že to trvá dosť dlho.
Áno, samozrejme. Od matematického vzorca až po záverečné nasadenie do praxe je skutočne veľmi dlhá cesta. Je tam celý rad stupňov a štádií, ktoré musíme prejsť – od teórie cez simulačné veci, pokusy v laboratórnych podmienkach až po finále v podobe praktického využitia.
Zostáva vám 80% na dočítanie.