Premiér Robert FicoTASR/P.Zachar
StoryEditor

Aká bola Ficova komunikácia smerom k novinárom?

01.09.2018, 00:00
Áno, patrí k tomu aj vyjadrenie o špinavých protislovenských prostitútkach.

Fico a novinári už dlhšie nekráčajú ruka v ruke. Aj keď kedysi nešetril vyjadreniami, že slobodná tlač je zárukou demokratickej spoločnosti, priateľské vzťahy s novinárskou obcou zostali minulosťou.

Väčšine z nás sa pri tom v hlave vynorí vyjadrenie spred dvoch rokov, že „novinári sú špinavé protislovenské prostitútky“.

Reagoval vtedy na kritiku rezortu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka v súvislosti s európskym predsedníctvom. Výrok zarezonoval aj v svetových médiách.

Expremiér vo všeobecnosti novinárov často opisoval, že pracujú v rukách opozície, snažia sa potopiť vládu, či si vyberal, komu na otázku vôbec odpovie s tým, že niektoré médiá mal úplne na čiernej listine.

Z tých relatívne novších vyjadrení svieti to po úmrtí bývalého predsedu parlamentu a podpredsedu Smeru Pavla Pašku v apríli: „Tu máme na Slovensku bandu novinárov a idiotských politikov, ktorí ho zoštvali.

To, čo urobili na základe klamstiev a výmyslov je absolútne neprijateľné a ja verím, že sa s týmto fenoménom klamstiev a výmyslov, novinárskych konšpirácii a idiotských politikov sa raz na Slovensku vysporiadame," vyhlásil vtedy vo videu.

Riaditeľ organizácie Reportéri bez hraníc Christophe Deloire tiež začiatkom marca počas protivládnych protestoch požiadal vtedajšieho premiéra Roberta Fica, aby sa novinárom ospravedlnil za hanlivé slová na ich adresu.

„Za atmosféru, v ktorej pracujú novinári, môžu aj politici tým, aké prostredie vytvárajú a ako sa k práci investigatívnych novinárov stavajú. Jedna vec je prácu novinárov kritizovať a to je, samozrejme, v poriadku, je to bežná súčasť života v demokratickej spoločnosti, ale niečo celkom iné je na novinárov útočiť a urážať ich. Aj preto by som Vás, pán premiér, chcel poprosiť, aby ste vzťahy s novinármi urovnali a vytvorili dôstojné podmienky, v ktorých môžu pracovať.“

Tlačový odbor úradu vlády vtedy opakovane dementoval, že nijakú žiadosť o ospravedlnenie zachytil.

01 - Modified: 2023-05-29 15:40:17 - Feat.: - Title: Smer-SD nezahlasuje za vyslovenie dôvery vláde odborníkov. Mala by robiť na rozpočte, tvrdí Fico 02 - Modified: 2023-05-29 12:45:55 - Feat.: - Title: Fico žartoval, že volal s Putinom: Pomohli by nám peniaze, poslať ich môže na Belize, číslo účtu má Matovič 03 - Modified: 2023-05-28 11:55:09 - Feat.: - Title: Prezidentka nechce rozhodnutie o svojej kandidatúre dlho odkladať, voči Ficovi pripravuje právne kroky 04 - Modified: 2023-05-28 10:20:20 - Feat.: - Title: Matovič poslal jasný odkaz, týkal sa Fica. Heger pomenoval vinníkov hádok z predchádzajúcej vlády 05 - Modified: 2023-05-25 15:27:18 - Feat.: - Title: Matovič vyzýva Fica, aby oznámil meno vraha novinára J. Kuciaka
menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
29. máj 2023 20:37