Český prezident Miloš ZemanReuters
StoryEditor

Zostane Zeman rovnako ostrý, ak vyhrá voľby?

26.01.2018, 08:51
Podľa expertov sa rétorika Hradu v nasledujúcich piatich rokoch zmení. A to aj v prípade, že v ňom zostane Zeman.

Kým sa totiž súčasný prezident snažil v prvom funkčnom období aktívne vstupovať najmä do domácej politiky, v tom druhom sa v prípade triumfu zrejme trochu stiahne do pozadia. „Nebude už toľko vyrážať do terénu a obmedzí svoje útočné výpady do politickej scény. Jednak to bude kvôli jeho menšej energii, ale zároveň si uvedomuje, že jeho druhý mandát bude ten, prostredníctvom ktorého sa zapíše do histórie,“ zdôrazňuje Jan Kubáček.

Český prezident Miloš Zeman Český prezident Miloš Zeman Reuters

​Hoci to podľa neho môže vyznieť prekvapivo, Zeman sa bude skôr snažiť byť určitým arbitrom a upokojujúcim prvkom politiky. Podľa neho to prezident dokázal už pred rokom a pol, keď sa riešila reorganizácia polície. „Náhle to bol úplne iný Miloš Zeman, ktorý upokojoval konflikty a donútil politikov sadnúť si k rokovaciemu stolu. Tlačil na dosiahnutie kompromisu. A to isté sa dá čakať aj teraz. Zeman bude chcieť odchádzať s tým, že je rešpektovaný nielen svojimi voličmi, ale aj časťou tých, ktorí mali voči nemu pôvodne výhrady,“ doplnil Kubáček.
Veľké zázraky sa pritom nedajú čakať ani od Drahoša. A to nielen kvôli jeho neskúsenosti, ale aj slabým kompetenciám, ktoré český prezident má. „Ak by vyhral Drahoš, tak sklamanie zažijú tí voliči, ktorí si od neho sľubujú okamžitú dramatickú zmenu politického štýlu, upokojenie scény a ozdravenie vnútornej politickej kultúry v Česku,“ dodal analytik.

01 - Modified: 2025-12-05 22:12:16 - Feat.: - Title: Budúcnosť celej strednej Európy závisí od výsledku volieb v Maďarsku, tvrdí bývalý šéf diplomacie Budapešti 02 - Modified: 2025-12-05 05:36:41 - Feat.: - Title: Najvyšší súd USA podržal republikánov. Kontroverzná volebná mapa Texasu im môže prihrať päť kresiel 03 - Modified: 2025-12-04 19:17:26 - Feat.: - Title: Babiš oznámil riešenie stretu záujmov: Vzdám sa Agrofertu. Navždy 04 - Modified: 2025-12-04 18:20:02 - Feat.: - Title: V Hondurase rastie napätie, sčítanie výsledkov volieb prezidenta dvakrát pozastavili 05 - Modified: 2025-12-03 22:56:41 - Feat.: - Title: Neviem, čo by ma presvedčilo. Ukazuje skôr aroganciu než pokoru, povedal Pavel o Turkovi
menuLevel = 2, menuRoute = focus/politika-s-spolocnost, menuAlias = politika-s-spolocnost, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
06. december 2025 06:15