Výskum umelej inteligencie napreduje veľmi rýchlo. Dá sa povedať, že to, čo sme ešte pred dvoma či piatimi rokmi považovali za science-fiction, je dnes realitou?
Rozhodne by som povedal, že dnes sú minimálne niektoré z týchto vecí realitou, ako napríklad veľké jazykové modely alebo generatívna AI. V súčasnosti sme už predsa schopní plynule sa rozprávať s počítačom vďaka modelom ako ChatGPT, Gemini alebo DeepSeek, ktoré používame v podstate na dennej báze. Takže áno, tento konkrétny segment umelej inteligencie sa vyvíja skutočne veľmi rýchlo. Snažíme sa, aby počítač pochopil, ako fungujú jazyky a ako ľudia rozprávajú a píšu. A celkom sa nám to darí.
ChatGPT používame od konca novembra 2022. Posúva sa výskum a vývoj v tejto oblasti tak rýchlo, že to, čo sme tu mali pred šiestimi mesiacmi alebo pred rokom, je dnes zastarané a všetko je úplne inak?
Áno, skutočne sa hýbeme dopredu veľmi rýchlo. A vidíme to aj na našom výskume. Každý deň sa k nám dostáva obrovské množstvo nových štúdií. Čiže to, čo sme urobili povedzme na prelome minulého a tohto roka, je po šiestich mesiacoch dosť zastarané.
Dospeli sme do takého štádia, že dnes už sa umelá inteligencia vyvíja a zdokonaľuje v podstate sama?
Nie, takto by som to asi neformuloval. Umelá inteligencia sa v súčasnej fáze vývoja nezlepšuje sama od seba. Existujú síce štúdie na túto tému, ale zatiaľ tam ešte nie sme. Stále treba ľudský zásah, aby sme sa pohli dopredu a zlepšovali niektoré komponenty, ktoré sú pomaly začleňované do veľkých jazykových modelov.
Zatiaľ sa stále bavíme o externom využívaní strojov. Sci-fi je dnes to, že si miniatúrne počítače voperujeme priamo do organizmu, napríklad do mozgu. Ktoré prvky ľudského tela alebo schopnosti môžu byť v budúcnosti zdokonalené technológiami?
Je to veľmi komplikovaná otázka, ktorá do veľkej miery súvisí s etikou. V súčasnosti nám tieto technológie pomáhajú povedzme nájsť relevantnejšie informácie. Spôsob, akým sme doteraz využívali Google, sa posúva rýchlo dopredu. Ľudia čoraz viac využívajú umelú inteligenciu, aby si hľadali potrebné dáta. Vedomosti a čo najjednoduchší prístup k nim je niečo, čo potrebujeme my všetci. A v budúcnosti sa tento počítačový proces môže diať priamo v našom mozgu.
Zostáva vám 79% na dočítanie.