Robyn Beck/Pool/Reuters
StoryEditor

Čo Muska vyhnalo z Juhoafrickej republiky?

22.02.2020, 23:00
Čoskoro ho začali baviť počítače. Prihlásil sa do počítačovej triedy, ale bol lepší, než jeho učitelia.

Videl, že sa v tom veľmi neposunie, tak začal programovať. Pripravil bojovú počítačovú hru Blastar, ktorá sa odohrávala vo vesmíre. „Ako desaťročného ho testovali odborníci z IBM. Povedali, že takéto počítačové zručnosti u dieťaťa v jeho veku ešte nevideli,“ zaspomínal si Elonov mladší brat Kimball.
Už ako dieťa mal Elon aj podnikateľské ambície. Pokúšal sa predávať kópie svojej hry Blastar. A ako 12-ročný sa s Kimbalom, ktorý je od neho o rok mladší, rozhodli rozbehnúť vlastný biznis. Neďaleko školy, ktorú navštevovali, chceli pre seba a svojich spolužiakov otvoriť herňu s počítačovými automatmi. Zohnali si budovu na prenájom aj automaty s počítačovými hrami. Chýbalo im jediné – aby ich zastupoval dospelý konateľ. Žiadneho však nenašli a mesto im odmietlo vydať povolenie.
Hoci v Pretórii patrili Muskovci k uprednostňovanej bielej rase, Elon čoskoro znenávidel apartheid a utlačovanie černošského obyvateľstva. O lídroch juhoafrického režimu hovoril ako o fašistoch. Ako 18-ročný mal nastúpiť na povinnú vojenskú službu. Podľa vlastných slov však odmietol byť členom fašistickej armády v službách apartheidu.

Zaumienil si preto, že z rodnej krajiny odíde. Voľba padla na severoamerický kontinent. „Pamätám sa, ako sa u nás v Juhoafrickej republike hovorilo, že Spojené štáty sú krajinou, v ktorej sa veľké veci stávajú realitou, viac než hocikde inde na svete,“ komentoval neskôr svoje rozhodnutie.
V roku 1988, ako 17-ročný si preto zbalil kufor, sadol do lietadla a odcestoval do Kanady. Niekoľko mesiacov tam strávil rôznymi krátkodobými prácami a brigádami. Nakoniec sa zapísal na Queen´s University v Toronte. Škola ho však príliš nebavila. Chodil iba na skúšky, väčšinu času trávil zábavou na party a naháňaním dievčat.
Svet technológií ho však neprestal lákať. Stále premýšľal nad tým, ako bude náš život vyzerať o jedno, dve či tri desaťročia. „Môj brat má veľký talent, že sa pozrie na svet a povie – tento problém nastane o 20 rokov,“ hovorí o Elonovi Kimbal.
Musk sa napokon rozhodol presťahovať z Kanady o niečo južnejšie – do Spojených štátov. Na University od Pennsylvania začal študovať svoje dve vášne, ktoré mal neskôr prepojiť do jedného celku – strojárstvo a biznis. Práve spojenie odvážnych vynálezov a talentu šikovného obchodníka mu neskôr vynieslo majetok v hodnote desiatok miliárd dolárov.

01 - Modified: 2023-10-03 12:53:28 - Feat.: - Title: Spojené štáty udelili prvú pokutu za nedostatočné odstránenie vyradeného satelitu z orbity 02 - Modified: 2023-10-03 13:00:00 - Feat.: - Title: Zrkadlo liberálnej Ameriky. Kariéra hviezdy hnutia woke je v troskách, z jeho centra zmizli milióny dolárov 03 - Modified: 2023-10-03 13:00:00 - Feat.: - Title: Kšeft za 100 miliárd dolárov: gangy vykrádajú obchody v Spojených štátoch. Ak sa chcete brániť, príde trest 04 - Modified: 2023-10-03 16:00:00 - Feat.: - Title: Americká pomoc Kyjevu je v ohrození. Washington utajene žiada koniec korupcie na Ukrajine 05 - Modified: 2023-10-03 07:23:10 - Feat.: - Title: Musk pridal memečko so Zelenským, je pod paľbou kritiky. Si po uši v sra*kách, odkázal mu predseda ukrajinského parlamentu
menuLevel = 2, menuRoute = focus/biznis, menuAlias = biznis, menuRouteLevel0 = focus, homepage = false
03. október 2023 19:44