Hustý čierny dym stúpa po sobotňajšom útoku izraelskej armády na ropné sklady v iránskom metropole Teherán. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Skupina G7 reaguje na prudký rast cien ropy. Ministri budú rokovať o koordinovanom uvoľnení núdzových rezerv

09.03.2026, 09:33
Autor:
TASRTASR

Správa o možnosti uvoľnenia núdzových rezerv G7 prišla v čase, keď ceny ropy stúpli na najvyššiu úroveň od polovice roka 2022.

Ministri financií najrozvinutejších svetových ekonomík združených v skupine G7 budú v pondelok diskutovať o spoločnom uvoľnení ropy z núdzových rezerv, informoval v pondelok denník Financial Times. Ich kroky má koordinovať Medzinárodná agentúra pre energetiku. Správa pochádza z agentúry Reuters.

Podporu tejto myšlienke zatiaľ vyjadrili traja členovia G7 vrátane USA, uviedol Financial Times a dodal, že ministri a výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol budú o vplyve vojny USA a Izraela proti Iránu rokovať telefonicky.

image

Ropa kvôli eskalácii vojny na Blízkom východe prudko stúpa, ceny sa vyšplhali nad sto dolárov

Správa o možnosti uvoľnenia núdzových rezerv G7 prišla v čase, keď ceny ropy stúpli na najvyššiu úroveň od polovice roka 2022. Niektoré hlavné ropné štáty totiž znížili ťažbu a trhu sa zmocnili obavy z dlhodobého narušenia prepravy ropy v dôsledku rozširujúcej sa vojny na Blízkom východe.

Južná Kórea, ktorá nakupuje 70 percent ropy z Blízkeho východu, oznámila, že prvýkrát za takmer 30 rokov stanoví strop pre ceny pohonných látok a varovala pred panickými nákupmi.

image

Temno nad Teheránom: Kvôli horiacej rope po útokoch Izraela ostalo hlavné mesto Iránu ponorené v šere

Vysokopostavený poslanec japonského parlamentu uviedol, že vláda prikázala prípravu na možné uvoľnenie ropy zo zásobníkov, hoci hlavný tajomník úradu vlády krajiny v pondelok povedal, že žiadne rozhodnutie o uvoľnení rezerv zatiaľ nebolo prijaté. Japonsko dováža približne 95 percent ropy z Blízkeho východu. Má rezervy na pokrytie spotreby počas 354 dní.

Americký prezident Donald Trump sa snaží zmierniť obavy z rastúcich cien benzínu v USA. „Krátkodobé ceny ropy, ktoré rýchlo klesnú po skončení zničenia iránskej jadrovej hrozby, sú pre USA a svet, bezpečnosť a mier veľmi malou cenou,“ napísal Trump v nedeľu na sociálnej sieti Truth Social.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. jún 2026 12:17