Elektrické vozidlo Xiaomi SU7 Ultra (EV) je vystavené počas mediálneho dňa na výstave Auto Shanghai v Šanghaji. FOTO: Reuters
StoryEditor

V Šanghaji sa začala najväčšia svetová výstava automobilov. Zahraniční výrobcovia majú príležitosť ukázať sa

23.04.2025, 14:58
Autor:
TASRTASR

Peking a Washington sú v slepej uličke po tom, čo Trumpova colná politika vystupňovala napätie v obchode medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami. Čínske automobilky čelia od minulého roka aj clám z EÚ.

V Šanghaji otvorila v stredu svoje brány najväčšia svetová výstava automobilov. Predstavila nový elektrický svetový poriadok, aj keď rastúce obchodné bariéry môžu utlmiť globálne ambície Číny. Informovala o tom agentúra AFP.

Na podujatí sa zúčastňuje takmer tisíc vystavovateľov. Zahraniční výrobcovia automobilov sa snažia ukázať, že dokážu držať krok s mimoriadne konkurenčnými čínskymi firmami, ktoré dominujú vo výrobe elektrických áut.

Rozkvet domácich

Historická podpora vývoja elektromobilov a hybridov zo strany Pekingu prispela k rozkvetu domáceho trhu, pričom firmy v stredu využili v Šanghaji príležitosť predviesť špičkové technológie a sofistikovaný dizajn.

Najväčší záujem priťahuje stánok domáceho šampióna BYD, ktorý odhalil päť nových áut série Ocean, ako aj luxusné SUV pod značkou Yangwang a koncepčný športový automobil pod ďalšou značkou, Denza.

Spoločnosť BYD v roku 2024 v predaji prekonala americkú Teslu, ktorá na výstave nie je prítomná.

image

Čínska automobilka BYD v tržbách prekonala Teslu, vlani dosiahla rekordný zisk

Medzi ďalšími vystavovateľmi sú čínski výrobcovia Nio a Xpeng, technologický gigant Huawei a výrobca spotrebnej elektroniky Xiaomi, ktorý prenikol už aj do automobilového sektora.

Spoločnosť Xpeng predstavila v Šanghaji batériu s technológiou umelej inteligencie (AI), o ktorej tvrdí, že sa za desať minút nabije na dojazd 420 kilometrov.

Vplyv preplneného čínskeho trhu na jednotlivé spoločnosti však môže byť tvrdý, pričom niektoré startupy už skrachovali, zatiaľ čo značky ako SAIC Motor, BYD a Geely vedú brutálnu cenovú vojnu.

Snaha o oživenie trhu

Nemecké spoločnosti sa snažia oživiť klesajúci predaj na čínskom trhu, ktorému donedávna dominovali. Svoju účasť v Šangahji postavili na tom, že vyrábajú autá „v Číne pre Čínu“.

Volkswagen, najväčšia zahraničná skupina v krajine, predstavila sériu nových elektrických vozidiel a asistenčný systém vyvinutý špeciálne pre čínsky digitálny ekosystém. Skupina tvrdí, že do roku 2027 uvedie na trh v Číne viac ako 20 elektrických a hybridných modelov.

Generálny riaditeľ BMW Oliver Zipse zase uviedol, že automobilka bude naďalej obhajovať otvorené trhy. Dodal, že „globálne výzvy si vyžadujú globálnu spoluprácu“, čo je zjavný odkaz na otrasy v automobilovom sektore, ktoré spustili clá amerického prezidenta Donalda Trumpa.

image

Trumpove clá na autodiely spustia dominový efekt. Môžu zvýšiť ceny áut, varujú americké automobilky

Na clá musia myslieť všetky zahraničné spoločnosti, ktoré vyrábajú autá v Číne, vrátane amerických automobiliek General Motors a Ford.

Peking a Washington sú v slepej uličke po tom, čo Trumpova colná politika vystupňovala napätie v obchode medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami. Okrem toho čínske automobilky čelia od minulého roka aj clám Európskej únie.

Oživenie predaja áut v Číne sa po pandémii zakolísalo. Dôvodom je nízka domáca spotreba, pričom sa objavili obavy z nadmernej výrobnej kapacity.

01 - Modified: 2025-06-12 21:02:34 - Feat.: - Title: Snemovňa schválila Trumpovu žiadosť o škrty pre zahraničnú pomoc i médiá v hodnote miliárd dolárov 02 - Modified: 2025-06-12 20:01:22 - Feat.: - Title: Izrael by nemal zaútočiť na Irán, keďže jadrová dohoda je na dosah, tvrdí Trump 03 - Modified: 2025-06-12 18:05:38 - Feat.: - Title: Trump by sa rád vyhol konfliktu s Iránom, izraelský útok však považuje za možný 04 - Modified: 2025-06-12 17:35:22 - Feat.: - Title: Trumpov hlavný odborník na Afriku plánuje skončiť vo funkcii, jeho odchod vyvoláva neistotu 05 - Modified: 2025-06-12 17:22:30 - Feat.: - Title: Trump pohrozil, že v blízkej budúcnosti môže zvýšiť clá na automobily. Chce podporiť presun výroby do USA
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
13. jún 2025 01:30