Supermarket Tesco v centre Londýna. FOTO: Reuters
StoryEditor

Britské obchody obmedzujú predaj niektorých druhov zeleniny pre ich nedostatok

22.02.2023, 20:01
Autor:
TASRTASR

Tesco, najväčší maloobchodný reťazec v Spojenom kráľovstve, v stredu uviedlo, že dočasne obmedzí nákup troch položiek, a to paradajok, papriky a uhoriek.

Niekoľko britských supermarketov obmedzilo predaj čerstvého ovocia a zeleniny. Dôvodom je ich nedostatok pre zlé počasie v Španielsku a Maroku. Správa pochádza z AP.

Tesco, najväčší maloobchodný reťazec v Spojenom kráľovstve, v stredu uviedlo, že dočasne obmedzí nákup troch položiek, a to paradajok, papriky a uhoriek. K podobným krokom pristúpili aj  konkurenčné reťazce Aldi a Morrisons.

image

V Nemecku to vyvolalo zdesenie. Západné služby objavili krtka, Rusi sa cez neho chceli dostať k HIMARSom

Prázdne regály v obchodoch sa stali politickým problémom a odporcovia rozhodnutia opustiť Európsku úniu obviňujú z nedostatku ovocia a zeleniny brexit.

Analytici však uviedli, že hlavným "vinníkom" bolo zlé počasie, ktoré poškodilo úrodu v Španielsku a Maroku, dvoch hlavných dodávateľoch čerstvých produktov Spojenému kráľovstvu počas zimy.

Španielsko malo nezvyčajne chladné počasie, zatiaľ čo Maroko zasiahli v januári mrazy, po ktorých nasledovalo rušenie lodnej prepravy pre nepriaznivé počasie. Do Británie sa tak dostalo menej produktov.

Aj Írsko, ktoré je členom Európskej únie, ale podobne ako Británia má chladnejšie podnebie a je závislé od dovozu sezónnych produktov, zaznamenalo nedostatok čerstvej zeleniny.

image

Pomoc Kyjevu je podľa britského premiéra potrebné zintenzívniť. Británia poskytne zbrane dlhšieho doletu

"Zložité poveternostné podmienky na juhu Európy a na severe Afriky poškodili úrodu niektorých druhov ovocia a zeleniny vrátane paradajok a papriky," povedal Andrew Opie z britského konzorcia maloobchodníkov British Retail Consortium, ktoré zastupuje supermarkety v Spojenom kráľovstve. Očakáva, že problémy s dodávkami budú trvať niekoľko týždňov.

Dodal, že supermarkety majú skúsenosti so zvládaním problémov v dodávateľskom reťazci a snažia sa zabezpečiť, aby mali zákazníci prístup k širokej škále čerstvých produktov.

01 - Modified: 2023-02-20 14:45:47 - Feat.: 0 - Title: Najväčším kritikom vlády je prekvapivo OĽaNO (Brífing HN) 02 - Modified: 2023-02-16 09:27:52 - Feat.: 1 - Title: Briti sa vzdávajú poslednej africkej kolónie. Atoly sú oporným bodom americkej vojenskej stratégie 03 - Modified: 2023-02-11 14:15:00 - Feat.: 0 - Title: Veľká Británia zaradila známu tabletku na zoznam jedovatých látok
01 - Modified: 2025-12-05 06:07:27 - Feat.: - Title: Európa musí nájsť nové sebavedomie. Steinmeier v Londýne vyzval na posilnenie konkurencieschopnosti 02 - Modified: 2025-12-04 10:06:50 - Feat.: - Title: Hyundai odhalil štýlovú novinku do mesta. Poteší výbavou, ale aj rozumnou cenou 03 - Modified: 2025-12-03 08:14:29 - Feat.: - Title: Britský trapas s obrnencami Ajax. S týmto Putina neporazia 04 - Modified: 2025-12-05 12:03:59 - Feat.: - Title: Naftové autá v Európe padajú na dno. Prvýkrát ich prekonali aj nabíjacie hybridy 05 - Modified: 2025-12-01 17:10:37 - Feat.: - Title: Neobrúsený diamant s miliónovým potenciálom. Krídelník Trenčína patrí medzi svetovú špičku, ponuky už čakajú
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 21:06