StoryEditor

Druhý Katar? Z chudobnej juhoamerickej krajiny rastie ropná veľmoc, obavy vyvoláva kliatba zdrojov

28.12.2022, 15:04

Krajina veľká asi ako tri Slovenské republiky so 600-tisíc obyvateľmi sedí na obrovských zásobách ropy. Otázne je, či sa jej podarí vyhnúť sa osudu, ktorý postihol neďalekú Venezuelu.

Zo Surinamu, nenápadnej juhoamerickej krajiny, sa čoskoro môže stať významný hráč na trhu s ropou, akým je napríklad Katar. Nálezisko v Guyansko-surinamskej panve v Atlantickom oceáne sľubuje miliardy barelov čierneho zlata a tamojší prezident už plánuje, ako s obrími príjmami do štátnej pokladnice naloží. Sľubuje, že pozdvihne svoj chudobný národ. Len či mu to ľudia uveria.

Zatiaľ čo svet rieši, ako sa zbaviť závislosti na – nielen ruskej – rope, a zachrániť tak planétu, bývalá holandská kolónia dúfa, že vďaka nálezisku v Guyansko-surinamskej panve konečne zbohatne.

image

Ako sa žije v najbohatšej krajine sveta? Elektrina, voda a telefónne linky sú zadarmo. Dane z príjmu nevyberá

Jeden zo štyroch obyvateľov Surinamu dnes podľa údajov Svetovej banky žije z menej ako šesť dolárov denne, ľudia často nemajú prístup k pitnej vode, zdravotnej starostlivosti ani elektrine.

Práve pre nich môže byť objav ropy požehnaním. Po Guyane, ktorá sa do ťažby pustila už pred niekoľkými rokmi, je na pokraji novej éry aj Surinam a čoskoro sa môže stať zaujímavým hráčom na trhu s fosílnymi palivami – rovnako ako jeho západný sused.

Surinam sa navyše ropné spoločnosti už od začiatku rozhodol prilákať nízkymi nákladmi na ťažbu, písal vlani denník The New York Times. Vtedy ešte boli ceny ropy relatívne nízke, svet jej mal dosť. Vojna na Ukrajine tento stav radikálne prepísala.

Venezuela ako odstrašujúci príklad

V prepočte na hlavu sedia Surinam aj Guyana na obrovských zásobách ropy. Posúďte sami. V Guyane žije na rozlohe 215-tisíc štvorcových kilometrov iba 800-tisíc ľudí, jej rezervy však obsahujú najmenej 10 miliárd barelov ropy a podľa expertov budú ešte väčšie.

Vedľajší Surinam, ktorý je veľký asi ako tri Slovenské republ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-25 14:42:50 - Feat.: - Title: Ceny ropy výrazne klesajú, reagujú na správy z Ruska 02 - Modified: 2023-05-25 11:02:53 - Feat.: - Title: Kuvajtské peklo navždy poškodilo krajinu. V jednej z najväčších ekologických katastrof horeli ropné vrty a jazerá desať mesiacov 03 - Modified: 2023-05-25 13:49:13 - Feat.: - Title: Nepríjemné prekvapenie pre motoristov: benzín prelomil psychologickú hranicu, v Rakúsku je výrazne lacnejší 04 - Modified: 2023-05-25 06:24:35 - Feat.: - Title: Ceny ropy vo štvrtok ráno mierne klesli 05 - Modified: 2023-05-24 17:33:07 - Feat.: - Title: Ropa zdražuje kvôli znižovaniu zásob v USA a predpokladom na zníženie produkcie OPEC+
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. máj 2023 10:49