Flickr.com/Mark Doliner
StoryEditor

Estónci cestujú zadarmo autobusmi už takmer po celej krajine

30.07.2018, 15:25
Autor:
TASRTASR
Estónska vláda dúfa, že zastaví vyľudňovanie vidieka a zároveň zníži celkovú spotrebu pohonných látok.

Estónsko sa stalo v Európe prvou krajinou, ktorá umožňuje prakticky po celom území cestovať autobusom bezplatne. Dúfa, že tak zastaví vyľudňovanie vidieka a zároveň zníži celkovú spotrebu pohonných látok. Cestovanie autobusmi je od začiatku júla bezplatné v jedenástich z jeho 15 okresov.

"V Európe je pomerne dosť miest a regiónov, kde je hromadná doprava bezplatná, ale doteraz nejestvuje podobný projekt v celoštátnom meradle", uviedla estónska ministerka hospodárstva a infraštruktúry Kadri Simsonová.

​Program, ktorý platí v krajine od začiatku tohto mesiaca, je výsledkom diskusií medzi vládou a predstaviteľmi okresov. Projekt súvisí aj s minuloročným rozhodnutím parlamentu, že spotreba fosílnych palív v krajine v roku 2030 nemá byť vyššia, než bola v roku 2012.

V Talline sa cestuje zadarmo od roku 2013. Táto výhoda platí pre všetkých jej obyvateľov. Lístky si však musia kupovať ľudia, ktorí doň prichádzajú z vidieka a turisti.

Polovica jeho obyvateľov, ktorí boli respondentmi verejného výskumu, uviedla, že prostriedky mestskej hromadnej dopravy po jej zbezplatnení využíva častejšie než predtým.

​Bezplatné autobusy zatiaľ nekonkurujú železničnej doprave. Jej obchodný riaditeľ Ronnie Kongo uviedol, že sa počet cestujúcich vo vlakoch medziročne zvýšil o viac ako 8 percent.

01 - Modified: 2025-05-18 16:27:39 - Feat.: - Title: Incident v Baltskom mori: Rusko zadržalo ropný tanker, Estónsko varuje spojencov 02 - Modified: 2025-05-15 09:01:24 - Feat.: - Title: Estónsko sa v Baltskom mori pokúsilo zadržať tanker z ruskej tieňovej flotily 03 - Modified: 2025-05-14 19:05:55 - Feat.: - Title: Estónsky vzdušný priestor narušila ruská stíhačka Su-35. Mala vypnutú elektronickú identifikáciu 04 - Modified: 2025-05-07 19:44:26 - Feat.: - Title: Estónsko, Lotyšsko a Litva blokujú prelety lídrov smerujúcich do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 05 - Modified: 2025-05-07 17:36:44 - Feat.: - Title: Estónsko zakázalo Ficovi prelet do Moskvy. Mimoriadne nám to narušuje celý program, tvrdí premiér
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. máj 2025 08:36