StoryEditor

Reformami OSN za lepší svet

22.09.2005, 00:00
Autor:
Tibor  IčoTibor Ičo
Pozornosť sveta sa upriamuje na blížiace sa 60. Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov, pre Slovensko mimoriadne významné. Okrem potreby reformovať riadenie OSN sa hovorilo aj o tom, ako udržať rovnováhu medzi bojom proti chudobe a proti terorizmu a neohroziť pritom ľudské práva a slobody.

Pozornosť sveta sa upriamuje na blížiace sa 60. Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov, pre Slovensko mimoriadne významné. Okrem potreby reformovať riadenie OSN sa hovorilo aj o tom, ako udržať rovnováhu medzi bojom proti chudobe a proti terorizmu a neohroziť pritom ľudské práva a slobody.
I napriek tomu, že ľudstvo dnes nepozná žiadny vplyvnejší nástroj na elimináciu násilia a nastoľovania bezpečnosti ako OSN, čoraz viac sa zdá, že inštitúcia Spojených národov nestačí s dychom. Svetové udalosti predbiehajú jej možnosti. Ukázalo sa to veľmi plasticky na začiatku irackej krízy. Najnovšia rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN v tejto súvislosti istú jej bezradnosť iba potvrdzuje. Vyzýva, aby všetky krajiny spolupracovali na projekte predvedenia irackých atentátnikov pred súd, aby znemožnili teroristom využívať svoje územie na prechod do Iraku, konštatuje, že toto vraždenie je "nehanebné a hrôzostrašné" a predstavuje "hrozbu pre mier a bezpečnosť". Hoci sú výzvy a odporúčania BR pre všetky členské krajiny záväzné a podľa Charty OSN by ich mali prijať aj realizovať, nebýva to vždy tak. Spojené národy strácajú autoritu. Aj preto sa pred časom zrodila iniciatíva skupiny G4 (Nemecko, Japonsko, India, Brazília) na rozšírenie BR OSN, čo by bola najvážnejšia reforma v jej histórii.
Volanie po reformách OSN je staršieho dáta a netýka sa len BR. Organizácii sa vyčíta slabá operatívnosť, vysoká byrokracia, nepružnosť, neschopnosť presadiť medzinárodné právo, ktoré čoraz viac nahrádza vláda vojenskej moci a ekonomickej sily. Hoci navonok dohodnuté právne normy nikto nespochybňuje, úcta k nim klesá priamo úmerne so slabnúcim rešpektom k medzinárodným inštitúciám. Legitímne návrhy G4, ktoré by sa mali podrobiť dvojtretinovému schváleniu Valným zhromaždením OSN, sú už v predstihu napádané dohodou Číny a USA s cieľom reformy v BR znemožniť. Pritom nerovnomernosť rozloženia síl v najdôležitejšom orgáne OSN dnes bije do očí: nekopíruje reálny stav ani vzhľadom na počet obyvateľov krajín, ktoré by mali BR rozšíriť, ani vzhľadom na ich ekonomickú silu. Už v blízkej budúcnosti bude čoraz ťažšie zachovať súčasný stav a nerešpektovať nároky Afriky, Indie, Brazílie na stále členstvo v BR, naďalej z nej vytláčať Japonsko i Nemecko, či nerozšíriť status a reálny vplyv jej meniacich sa nestálych členov.
So svojím dielom globálnej zodpovednosti, a teda viac ako doteraz aj vystavené zhubným tendenciám pokračujúceho svetového terorizmu, bude s veľkou pravdepodobnosťou na svetovej scéne prítomné aj Slovensko -- kandidát na post nestáleho člena BR pre roky 2006 -- 2007. Ak túto dôveru pri októbrovom hlasovaní vo valnom zhromaždení získame, mali by sme ju splatiť aktívnym prístupom k hlasom volajúcim po reformách OSN. Tie by sa nemali zredukovať len na zdĺhavú debatu o definícii terorizmu, ale nájsť riešenia, ako najefektívnejšie zastaviť explóziu násilia vo svete.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
14. júl 2025 17:54