StoryEditor

Vyrieši Nord Stream 2 krízu s plynom?

04.11.2021, 10:41
Faktom zostáva, že EÚ zúfalo potrebuje spoľahlivý, cenovo dostupný a udržateľný zdroj plynu.

Spoločnosť Gazprom nedávno oznámila dokončenie plynovodu Nord Stream 2. Názory na ruský projekt sa však rozchádzajú. Mnohí sa obávajú energetickej závislosti od Ruska, geopolitické vzťahy sa začali vyhrocovať s dokončením plynovodu.

Jedno je však isté: Európa potrebuje aktuálne plyn ako soľ a nadchádzajúca zima môže byť s nedostatkom tejto komodity zaťažujúcim obdobím pre mnohých.

Nord Stream 2 má dĺžku 1 200 kilometrov, začína neďaleko zálivu Narva v okrese Kingisepp v ruskom Petrohradskom regióne. Tiahne sa cez Baltské more až do nemeckého Lubminu, pričom nejde cez Ukrajinu a ani Poľsko.

Jediné, čo bráni spusteniu je schválenie regulačným orgánom, následne sa môže začať dodávka odhadovaných 55 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne do Európy. Región trpí momentálne nedostatkom plynu a z ruskej strany prišiel návrh, ktorý by mohol vyriešiť stúpajúce ceny plynu okamžite.

Investing.com

V​ýkonnosť Natural Gas Futures za posledných 5 rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Ruský vicepremiér Alexander Novak vyzval nemecké orgány na urýchlené schválenie Nord Stream 2, ktoré inak bude trvať mesiace a predpokladaný termín môže prísť až na jar. Putin a „jeho krajina“ nie je práve najobľúbenejší partner pre obchodovanie, čo sa EU týka. V danom stave je východ však vo veľmi výhodnej vyjednávacej pozícii, ktorá sa tak skoro nezmení.

Faktom zostáva, že EÚ zúfalo potrebuje spoľahlivý, cenovo dostupný a udržateľný zdroj plynu. Plynovod Nord Stream 2 by mal byť spoľahlivým prepravcom komodity z najväčších svetových zásob v Rusku priamo do Európy. Napriek tomu, že vlády sa obávajú ruskej závislosti a určitej geopolitickej stratégie, tak Rusko sa prejavuje stále ako spoľahlivý partner.

Vyhlásenia a aj dodržiavanie zmluvy podporujú ich cieľ zvýšenia bezpečnosti dodávok, podpory klimatických cieľov a posilnenia vnútorného trhu s energiou. Toto je však realita dnešných dní a nikto nevie s presnosťou odhadnúť, čo by sa mohlo stať v budúcnosti, pretože monopolné postavenie spoločností na trhu vždy vyvoláva zvýšenú kritiku a obavy. 

Pre Európu predstavujú možnosť aj obnoviteľné energie a smerovanie k veterným alebo solárnym dodávkam. Ak by odklon od zemného plynu nastal príliš rýchlo, tak región môže by veľmi zraniteľný. Ďalším riešením, ktoré presadzujú aj jednotliví lídri a štáty, je v diverzifikácii dodávok plynu.

Na jednej strane by sme nemali zatracovať ruské plynovody a na druhej strane je potrebné, aby si EÚ zachovala určitú nezávislosť od Kremľa. Momentálne EÚ čerpá plyn aj od krajín ako Nórsko, Alžírsko a Katar. Energetický trh by sa mohol rozšíriť o krajiny ako USA a Saudská Arábia. Nákup zemného plynu z iných krajín by pomohol stabilizácii a diverzifikoval by európsky trh s energiou a súbežne zabránilo Rusku s posilňovaní energetického monopolu.

Komentár hlavnej analytičky ProfitLevel Lucie Žárskej

01 - Modified: 2023-12-01 10:18:33 - Feat.: - Title: Vývoz ruského plynu potrubím do Európy klesol o viac ako štyri percentá 02 - Modified: 2023-11-29 18:35:19 - Feat.: - Title: Fico avizuje odvolanie predsedu regulačného úradu Andreja Jurisa pre zvýšené ceny plynu 03 - Modified: 2023-11-28 16:25:24 - Feat.: - Title: Regulátor schválil nové ceny plynu. Ak vláda nezasiahne, domácnosti čaká zdraženie o 125 percent 04 - Modified: 2023-11-26 15:04:31 - Feat.: - Title: Slovensko sa pripravuje na koniec dovozu ruského plynu. SPP bude v tom prípade dovážať z iných krajín 05 - Modified: 2023-11-26 10:46:22 - Feat.: - Title: Ruský vývoz plynu do Číny dosiahol nové maximum, najväčšia ekonomika má čoraz väčší dopyt
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2023 05:34