Na snímke minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Agrorezort vypisuje výzvu na príspevok pre miestne akčné skupiny z nového obdobia, oznámil Takáč

25.09.2025, 12:17
Autor:
TASRTASR

Výzva trvá do 16. februára 2026, pričom žiadosti MAS-ky môžu podávať od 1. januára budúceho roku.

Agrorezort vypisuje výzvu na príspevok pre miestne akčné skupiny (MAS) z nového programovacieho obdobia za vyše 166 miliónov eur. Informoval o tom minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč, za účasti generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Mareka Čepka a predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozefa Božika. Výzva trvá do 16. februára 2026, pričom žiadosti MAS-ky môžu podávať od 1. januára budúceho roku.

„Dnešným dňom vypisujeme výzvu v strategickom pláne číslo 3 SP 77.1, a to na predkladanie žiadostí o poskytnutie príspevku a udelenie štatútu miestnej akčnej skupiny z intervencie 77.1. Leader v rámci strategického plánu,“ priblížil agrominister.

Agrorezort podľa neho dáva nie päť percent zo strategického plánu, ale až osem percent. „Patríme teda medzi premiantov v celej Európskej únii, ktorí dali najvyššie percento, ktoré nám Európska komisia umožňuje vyčleniť, je to 166,7 milióna eur,“ spresnil Takáč.

„Výzva, do ktorej sa MAS-ky prihlásia, má trvanie od dnešného dňa do 16. februára 2026. Podávať žiadosti miestne akčné skupiny môžu od 1. januára do 16. februára budúceho roku,“ doplnil Takáč.

image

Rozbehli sme čerpanie eurofondov miestnych akčných skupin. Do konca roka by mali minúť 90 percent, tvrdí Takáč

Poznamenal, že čerpanie peňazí pre MAS-ky zo starého programovacieho obdobia, ktoré končí tento rok, bolo nízke. „Keď sme nastúpili (do vlády) koncom roka 2023, tak zazmluvnenosť bola na úrovni 25 percent, momentálne sa nachádzame na 95-percentnej zazmluvnenosti. Čerpanie finančných prostriedkov na konci roka, ktoré nám predchádzajúci odovzdávali, bolo na úrovni päť percent a v aktuálnych dňoch máme čerpanie na úrovni okolo 55 percent. Očakávame, že sa nám podarí vyčerpať okolo 90 percent finančných prostriedkov (alokácie) v miestnych akčných skupinách,“ dodal minister pôdohospodárstva.

„Približne 80 až 90 percent investičných prostriedkov (pre samosprávy) pochádza z Európskej únie, ktoré používame na to, aby sme znižovali obrovský modernizačný dlh, ktorý napríklad máme v porovnaní s Českou republikou,“ doplnil Božik.

„Preto, ak dnes pán minister oznamuje, že ide nová výzva, v ktorej je alokovaných viac ako 166 miliónov eur, tak to môžeme považovať len za dobrú správu pre naše obce, pre naše samosprávy. V rokoch 2026 až 2029 sa budú môcť v rámci miestnych akčných skupín uchádzať o uvedené zdroje a zároveň sa touto metodikou výrazným spôsobom pristupuje aj k podpore medziobecnej spolupráce,“ dodal predseda ZMOS-u.

01 - Modified: 2025-11-06 09:47:51 - Feat.: - Title: Viac kompetencií, no bez finančného krytia. Únia miest kritizuje návrh zaviesť trest menších obecných služieb 02 - Modified: 2025-11-03 12:05:05 - Feat.: - Title: Rybníček sa stretol so Žilinkom: Krádeže sú vážny problém, generálny prokurátor sa osobne pýtal predavačiek 03 - Modified: 2025-11-01 09:00:00 - Feat.: - Title: Je trápenie konečne na konci? Fanúšik Manchestru sa už 391 dní nestrihal, čaká, kedy tím konečne vyhrá päť zápasov za sebou 04 - Modified: 2025-10-30 17:49:11 - Feat.: - Title: Je treba okamžite riešiť vnútornú bezpečnosť. Je to problém štátu, nie samospráv, tvrdí Únia miest 05 - Modified: 2025-10-27 16:38:07 - Feat.: - Title: Únia miest vyzýva prezidenta, aby vetoval novelu zákona o hazarde
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
07. november 2025 09:07