Slováci si počas prvých mesiacov tohto roka za bývanie značne priplatili. Vyplýva to z poslednej štatistiky Eurostatu, ktorá ukázala vývoj cien bytov počas úvodného kvartálu 2025.
Najväčší skok v rámci Európskej únie zaznamenalo Portugalsko, medziročne išli ceny nehnuteľností nahor o 16,3 percenta. Nasledovalo Bulharsko (15,1 percenta), Chorvátsko (13,1 percenta) a Španielsko (12,3 percenta).
Slovensko obsadilo v tomto, pre kupujúcich nepríjemnom, rebríčku piatu priečku, oproti prvému kvartálu 2024 u nás byty zdraželi o 12,2 percenta. Na porovnanie, priemer v rámci Európskej únie predstavuje 5,7 percenta.
Podľa Vladimíra Kubrického, analytika Realitnej únie Slovenskej republiky, je za tým predovšetkým jeden faktor.
Hovorili o tom aj našinci
Tento článok je určený pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.
Zostáva vám 80% na dočítanie.
