StoryEditor

Ceny na Slovensku vyskočili najviac za dva roky, je za tým aj Ficov konsolidačný balíček

17.02.2025, 09:26
  • Ceny tovarov a služieb oproti decembru stúpli najviac za posledné dva roky.
  • V medziročnom porovnaní sa inflácia dostala na rovnakú úroveň ako v januári 2024.
  • Priemerná inflácia za celý rok 2025 bude opäť nad trojpercentnou hranicou.

Spomalenie nárastu cien z konca vlaňajška podľa očakávaní nevydržalo. V úvode roka inflácia opäť nabrala na tempe. V decembri sa prejavili vianočné zľavy, ako aj v predstihu znížená DPH na potraviny v obchodných reťazcoch.

V prvom mesiaci tohto roka spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v januári medzimesačne vzrástli o 1,7 percenta, čo bol najvyšší medzimesačný rast za posledné dva roky.

Medziročná inflácia sa zvýšila na 3,9 percenta, čím sme sa vrátili na úroveň rastu cien z januára 2024. V januári tradične ovplyvňujú infláciu úpravy daní či regulovaných cien, aktuálne v roku 2025 zmeny dane z pridanej hodnoty (DPH) a zavedenie spotrebnej dane z cukru najmä v nealkoholických nápojoch.

Podľa Štatistického úradu sa rast cien v januári v porovnaní s decembrom a so stavom spred roka zrýchlil. Celkový výsledok významne ovplyvnili zmeny sadzieb DPH či novej dane z cukru v nealko nápojoch.

To výraznejšie zvýšilo ceny všetkých nápojov a mierne aj cien, ktoré tvoria najväčší podiel v štruktúre výdavkov slovenských domácností – bývanie s energiami a potraviny.

Zaúradovala nová sadzba DPH

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-12-15 14:36:33 - Feat.: - Title: Veľká otočka pred Vianocami, ktorá tu nebola roky. Ceny potravín na Slovensku v novembri prekvapili 02 - Modified: 2025-12-15 08:21:53 - Feat.: - Title: Ceny tovarov a služieb sa v novembri medzimesačne zvýšili. Inflácia zostala na úrovni 3,7 percenta 03 - Modified: 2025-12-14 23:00:00 - Feat.: - Title: Zistenie HN: V OFZ hrozí hromadné prepúšťanie. V kríze pomáha Brusel, vyrovnať podmienky musí aj vláda 04 - Modified: 2025-12-12 23:00:00 - Feat.: - Title: Záhradný dizajnér: Trend, ktorý nevyprchá? Záhrady blízke prírode a hlavne – nerobiť zo všetkého trávnik 05 - Modified: 2025-12-10 17:18:44 - Feat.: - Title: Čím menej elektriny miniete, tým bude lacnejšia. Regulačný úrad pripravuje tarify odstupňované podľa spotreby
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. december 2025 19:28