Na snímke minister dopravy Jozef Ráž mladší. FOTO: TASR/J. Novák
StoryEditor

Diaľnica medzi Turanmi a Hubovou doplatila na viac variantov. Po novom to bude buď tak, alebo nijak, vraví Ráž

18.01.2024, 13:01
  • Ráž rokoval so zástupcami samospráv, ako aj so stavebníkmi, ktorých sa zmeny dotýkajú.
  • V zákone o strategických investíciách zatiaľ nie je zhoda. 
  • Kým pri odložení veľkej časti stavebného zákona na budúci rok bol medzi jednotlivými stranami konsenzus, konflikty sa rysujú najmä pri zákone o strategických investíciách. 
  • Mestám sa nepáči, že sa postavenie územného plánu zhorší ani zmeny vo vyvlastňovaní pôdy. 
  • Viac ekonomického a politického spravodajstva nájdete na HNonline.sk.

Zdĺhavé procesy pri veľkých štátnych projektoch chce štát skrátiť. Pôjde to však aj na úkor kontroly, či majú dané projekty ekonomický zmysel.

Rezort Jozefa Ráža mladšieho nedávno predložil na pripomienkovanie zákon, ktorý by sa postaral o rýchlejšie vybavenie asi stovky projektov. Patria tam diaľnice, železnice, vodné trasy aj park Valaliky, v ktorom sa stavia fabrika pre Volvo.

image

Kľúčová diaľnica bude drahšia o milióny eur. Dôvod treba hľadať ešte pred rokom 1989

Týmto sa to však nekončí. Ohraničenie bude podľa znenia naozaj benevolentné, stačí, ak má investícia hodnotu viac ako 100 miliónov eur alebo pomáha ekonomike, životnému prostrediu, prípadne robí dobré meno štátu. 

Ráž priznal, že jeho ministerstvo, ktoré je navrhovateľom zmien, vláde predloží ďalšie projekty. „Za strategickú investíciu považujeme každú diaľnicu,“ vysvetľuje a dodáva, že tam bude spadať napríklad R1, ktorej pokračovanie cez Donovaly predošlá úradnícka vláda zavrhla. 

„Zákon, ktorý pomôže všetkým“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-01-18 06:50:11 - Feat.: 1 - Title: Bugár dostal za pozemky pri R7 „bonus“. Za plynárenské potrubia si prilepšil aj jeho sused 02 - Modified: 2024-01-16 08:28:39 - Feat.: 1 - Title: Horský priechod Donovaly je uzavretý pre autá s dĺžkou nad desať metrov 03 - Modified: 2024-01-10 21:09:21 - Feat.: 1 - Title: Blokujú cesty a premávku. Pre takmer polovicu Nemcov sú protesty poľnohospodárov úplne opodstatnené
01 - Modified: 2025-06-19 11:13:47 - Feat.: - Title: Senica môže získať obchvat, ak bude pripravená a uvoľní sa priestor v prioritách štátu, tvrdí Ráž 02 - Modified: 2025-06-20 10:15:41 - Feat.: - Title: Na Vianoce plynule po diaľnici z Bratislavy po Liptov? HN prinášajú novinky o najväčšom diaľničnom projekte 03 - Modified: 2025-06-12 12:52:31 - Feat.: - Title: Severná diaľnica sa tretíkrát zasekla. Minister Ráž hovorí o špekulácii, riešením je zmena zákona 04 - Modified: 2025-06-11 17:33:33 - Feat.: - Title: Hlavná stanica v Bratislave je stále prioritou, hovorí Ráž. Jej rekonštrukcia by sa mohla rozhýbať už čoskoro 05 - Modified: 2025-06-11 12:41:29 - Feat.: - Title: Modernizácia regionálnych železničných tratí je dobiehaním zameškaného, reaguje PS na Ráža
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. jún 2025 07:17