AP/TASR
StoryEditor

Tržby maloobchodu si udržujú rastúce tempo. Stále však nedosahujú výsledky ako spred pandémie

04.03.2022, 08:52
Autor:
ČTKČTK
Pandémiou ekonomicky poškodené prevádzky stravovania a ubytovania sa pomaly zotavujú.

Tržby maloobchodu v januári po očistení o infláciu medziročne stúpli o 17 percent. Ešte viac rástli v sektoroch ubytovania a reštaurácií, kde však len dobiehajú skorší prepad. Informoval o tom dnes Štatistický úrad.

Vývoj tržieb podnikateľov v uplynulom období poznamenala epidémia choroby covid-19 a súvisiace reštrikcie.

Desiaty mesiac po sebe 

Januárové tempo rastu tržieb slovenského bolo najvyššie za posledné tri roky. Tržby sektora rástli desiaty mesiac po sebe, vlani v decembri sa medziročne zvýšili o 1,1 percenta.

Reštauráciám a pohostinským zariadeniam na Slovensku v januári stúpli tržby oproti minulému roku o 29,3 percenta.

​V sektore ubytovania stúpli až na štvornásobok minuloročnej hodnoty, vlani však prudko klesli kvôli obmedzeniu činnosti týchto prevádzok v súvislosti s koronavírusovou nákazou.

Darí sa im vďaka uvoľňovaniu opatrení 

Januárové tržby prevádzkovateľov hotelov a ďalších ubytovacích zariadení dosiahli len zhruba polovicu úrovne z obdobia pred vypuknutím covidu-19.

​Slovensko v uplynulých týždňoch uvoľňovalo epidemické reštrikcie.

Naposledy od minulého víkendu krajina zrušila pravidlo, že do niektorých prevádzok bol vstup zákazníkov povolený iba po predložení potvrdenia o očkovaní proti covidu-19, o prekonaní tohto ochorenia alebo o negatívnom výsledku koronavírusového testu.

01 - Modified: 2022-01-12 08:12:38 - Feat.: 0 - Title: Priemerná mzda vzrástla vo všetkých odvetviach. Najviac sa darilo ubytovacím službám 02 - Modified: 2022-02-22 05:58:18 - Feat.: 0 - Title: Do Rakúska sa po novom dostanú aj nezaočkovaní. Viedenské gastroprevádzky však nebudú môcť navštíviť
01 - Modified: 2025-12-05 15:50:16 - Feat.: - Title: Chudobnejšie Vianoce? Nie všade berú Slováci obchody útokom. Známi predajcovia priznali horšie výsledky 02 - Modified: 2025-12-04 11:40:00 - Feat.: - Title: Výraznejší obrat v maloobchode by mohol prísť na jar budúceho roka, tvrdia analytici 03 - Modified: 2025-12-04 11:16:20 - Feat.: - Title: Maloobchodné tržby v eurozóne aj v celej EÚ v októbri stagnovali 04 - Modified: 2025-11-28 08:43:57 - Feat.: - Title: Nay či Allegro už teraz hlásia lepší Black Friday než vlani. A to majú najsilnejšie dni ešte len pred sebou 05 - Modified: 2025-11-24 23:00:00 - Feat.: - Title: Po veľkých ambíciách prišiel útlm. Poľská Biedronka má po ôsmich mesiacoch stále iba deväť predajní
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
05. december 2025 21:48