TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Doležal nevylučuje privatizáciu Carga. Je to jedna z alternatív, tvrdí

07.10.2020, 12:58
Autor:
mahomahoČTKČTK
Slovensko v minulosti plánovalo, že firmu ZSSK Cargo sprivatizuje, v roku 2006 však vtedajšia vláda Roberta Fica predaj zastavila.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia v utorok ohlásila hromadné prepúšťanie, ktoré sa dotkne 490 zamestnancov. 

"Ak by sme nepristúpili k celému ozdravnému plánu, tak pravdepodobne v novembri nemáme na výplaty a do dvoch rokov budeme musieť spoločnosť zlikvidovať alebo pristúpiť ku krajnému riešeniu, a to je privatizácia," uviedol minister dopravy Andrej Doležal v stredu po rokovaní vlády.

Privatizácia je podľa neho jednou z alternatív. Dodáva však, že nateraz sa rezort sústredí na ozdravný plán.

Pokles prepravy

Doležal tvrdí, že prepúšťanie a ozdravný plán zachráni ďalších 5-tisíc zamestnancov. 

"Treba si uvedomiť, že 70 percent portfólia, ktoré Cargo vozí, tvorí železná ruda a produkty, ktoré s ňou súvisia. Práve v tomto odvetví bol už od roku 2018 vyše 30-percentný pokles prepravy," vysvetľuje.

Tvrdí, že k prepúšťaniu viedli objektívne dôvody. "Je to len jedno z mnohých ozdravných opatrení v Cargu. Nejdeme len prepúšťať, ale ideme prijať aj konkrétne manažérske opatrenia. Napríklad sa sústredíme na jednovozňové zásielky," dodáva. 

Zrušená privatizácia

ZSSK Cargo, na rozdiel od národného dopravcu ZSSK, nie je súčasťou štátneho rozpočtu a od svojho vzniku hospodári samostatne. 

Slovensko v minulosti plánovalo, že firmu ZSSK Cargo sprivatizuje, v roku 2006 však vtedajšia vláda Roberta Fica predaj zastavila.

Hospodárenie podniku sa potom zhoršilo počas globálnej ekonomickej krízy spred viac ako desiatich rokov.

Neskôr firma v snahe znížiť zadlženosť predala vagóny, z ktorých si značnú časť spätne prenajala.

01 - Modified: 2025-11-27 09:07:41 - Feat.: - Title: Autobusy aj MHD prepravili v treťom štvrťroku viac ľudí, vlaky zaznamenali mierny pokles 02 - Modified: 2025-11-26 09:05:40 - Feat.: - Title: Železničnú dopravu medzi Zvolenom a Slatinkou obnovili 03 - Modified: 2025-11-10 13:51:03 - Feat.: - Title: Dve vlakové nehody sú zdvihnutý varovný prst. Je to na zodpovednosti politikov, vraví expert na dopravu Matej 04 - Modified: 2025-11-10 13:52:32 - Feat.: - Title: Obnovenie prevádzky oboch koľají po víkendovej nehode sa uskutoční v priebehu niekoľkých dní, informuje ZSSK 05 - Modified: 2025-11-07 11:53:50 - Feat.: - Title: Pendolino sa vracia na Slovensko. Moderná súprava bude od pondelka opäť premávať na linke z Košíc do Prahy
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. december 2025 13:32