StoryEditor

Automotive nám nasadil ružové okuliare. Export je poddimenzovaný, firmy chcú zmenu

16.02.2022, 18:30
Vývoz majú čiastkovo na starosti minimálne tri rezorty s ďalšími štyrmi agentúrami. Nie je tajomstvom, že tieto entity medzi sebou veľmi nespolupracujú, čo vytvára zbytočné duplicity a neefektívnosť, tvrdí v rozhovore predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek.

Nedávno ste zverejnili zber podpisov pod dokument „Memorandum Pro Export“. Čo je cieľom tejto iniciatívy?
Cieľom je vyzbierať prostredníctvom podpisov dostatočnú ekonomickú silu, ktorá pomôže ukotviť tému exportu vo verejnom priestore. Tiež to poslúži ako relevantný dopyt pre zodpovedné inštitúcie, aby mohli opodstatnene konať smerom k zefektívneniu podpory slovenských exportérov a zlepšeniu imidžu Slovenska v zahraničí.

Koho ste s týmto dokumentom oslovili?
Ide nám o to, aby bol dopyt celospoločenský, to znamená prierezový. Čiže nepodpisujú sa len firmy a podnikateľské združenia. Pridávajú sa k nám aj inštitúcie, akademická obec či relevantní jednotlivci, ako sú odborníci zo súkromného sektora, z verejného života a diplomacie.

Je záujem o jeho podporu?

Musím povedať, že som milo prekvapený, koľko podnikateľských združení sa k nám pridalo. Od firiem máme vyše 120 podpisov. Sú medzi nimi napríklad Matador Group, Chemosvit Fibrochem a ďalší veľkí hráči. Okrem spoločností nás podporilo viac ako 10 podnikateľských združení, asociácií, zväzov či obchodných komôr. Keď len odhadom kumulatívne zrátame ten počet, memorandum reprezentuje viac ako tisíc firiem s tržbami vyše šesť miliárd eur. A to si myslím, že nie je málo. Podporili nás napríklad Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska, Cech vinárov a vinohradníkov Slovenska či Aliancia slovenskej gastronómie. Prid...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-12-03 12:59:07 - Feat.: - Title: Ak by padla vláda, jediné riešenie sú predčasné voľby, tvrdí Pčolinský. Úradnícku vládu odmieta 02 - Modified: 2022-12-02 11:41:42 - Feat.: - Title: Mimoriadna schôdza k návrhu na vyslovenie nedôvery Hegerovej vláde bude vo štvrtok 03 - Modified: 2022-12-03 23:00:00 - Feat.: - Title: Matovič je najväčším podporovateľom Fica, vyhlásil Sulík. Šeliga hovorí o konci v koalícii 04 - Modified: 2022-12-02 07:38:42 - Feat.: - Title: Vláda zavedením dane ohrozuje energetickú bezpečnosť Slovenska, tvrdí Slovnaft. Je dvojnásobný oproti Únii 05 - Modified: 2022-12-02 07:18:12 - Feat.: - Title: Teplári žiadajú zmenu kompenzácií, je ohrozené zásobovanie teplom. Vláda nechráni dodávateľov pred krachom
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2022 12:07