StoryEditor

Slovenskému hliníku hrozí koniec. Zabíja nás cena energií, tvrdí Slovalco

29.09.2021, 08:18
Naša jediná hlinikáreň pobeží na budúci rok na 80 percent. Výroba naplno vraj nemá zmysel. Okrem drahej elektriny je problémom aj envirofond.

V hre je koniec fabriky. Zabíja nás cena energií a od tohto roku očakávame, že nájdeme riešenie, ako ďalej fungovať. To sú slová šéfa jedinej slovenskej hlinikárne Slovalco v Žiari nad Hronom Milana Veselého.

HN s ním priniesli rozhovor o neúnosne rastúcich cenách vstupov a o možnosti ukončenia výroby už v apríli tohto roka. Situácia sa stále nezlepšila a osud tradičného zamestnávateľa, ktorý v regióne vytvára priamo aj nepriamo zhruba 2 500 pracovných miest, stále visí na vlásku.

Na štvrtok totiž ohlásil tlačovú konferenciu, na ktorej sa chce venovať hrozbám ukončenia produkcie hliníka a s ním spojený prípadný zánik pracovných miest. Dôvodom je rast cien silovej elektriny a dlho kritizované nedostatočné kompenzácie zo strany štátu prostredníctvom Environmentálneho fondu. „Situácia sa neustále zhoršuje. Ceny elektrickej energie stúpajú. Je preto nutné zmeniť zákon o využití Envirofondu,“ potvrdil aktuálnu situáciu pre HN šéf Slovalca.

Odstavenie hrozí aj oravským hutníkom
Košická U. S. Steel, Oravské ferozliatinárske závody, Duslo v Šali, Považská Cementáreň, CRH, Slovnaft, Železiarne Podbrezová či spomínané Slovalco a ďalší, musia znášať omnoho vyššie ceny elektrickej energie nielen v porovnaní s tretími krajinami, ale aj s európskou konkurenciou.

Výsledko...

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2021-03-28 18:58:18 - Feat.: 0 - Title: E-autá a budovanie infraštruktúry potiahnu hliník vyššie 02 - Modified: 2021-09-13 06:03:09 - Feat.: 0 - Title: Po čipoch a emisiách tlačí na automobilky ďalší top materiál. Predraží výrobu aj ceny v showroomoch 03 - Modified: 2021-09-13 09:52:26 - Feat.: 0 - Title: Cena hliníka prvýkrát po 13 rokoch stúpla nad 3000 dolárov. Problémy môžu trvať roky
01 - Modified: 2025-07-21 07:53:41 - Feat.: - Title: Ceny energií pre Slovensko v minulom týždni zaznamenali pokles 02 - Modified: 2025-07-17 09:51:00 - Feat.: - Title: Dodávatelia energií varujú pred dôsledkami regulácie, hrozí rast cien aj ohrozenie stability siete 03 - Modified: 2025-07-15 14:25:46 - Feat.: - Title: Štát zavádza ďalšiu transakčnú daň, hlási biznis. V cenách elektriny sa má nafúknuť megabalík 04 - Modified: 2025-07-11 22:04:43 - Feat.: - Title: Šéf Dusla pre HN: Krok štátu bol pre nás šok. Ak zlikvidujeme priemysel, z čoho zaplatíme školy či políciu? 05 - Modified: 2025-06-28 12:13:37 - Feat.: - Title: Trumpove clá na oceľ a hliník zasiahli výrobcov potravín. Núti nás to zvyšovať ceny, tvrdia
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. júl 2025 22:04