StoryEditor

Porsche odhalí novú generáciu najobľúbenejšieho športového auta sveta. Vieme viac

27.11.2018, 14:30
Autor:
TopSpeedTopSpeed
Čo nové Porsche 911 prinesie? Čím prekvapí naviac a čo ostáva verné tradícii?

O tom, že asi najúspešnejšia automobilová značka sveta predstaví novú žijúcu legendu Porsche 911 ešte tento rok vieme od leta. Prvú správu a sériu obrázkov o nekompromisnom testovaní novej generácie typu 911 ukázali až začiatkom novembra.

No už v lete obleteli internet obrázky predprodukčných kamuflovaných verzií. A všetko začalo vrieť. Jedná sa nie len o najznámejšie Porsche, ale aj najznámejšie a svetovo najúspešnejšie a najobľúbenejšie športové auto. Veď pred necelými dvoma rokmi vyrobili miliónty kúsok.

Typ 992? Po nelogickej 991 je to logické

Rovnako ako všetky typy áut sveta, každé má pre presnú identifikáciu aj svoje presnejšie kódové označenie. Kedysi na tom až tak veľmi nezáležalo. Prvé Porsche 911 verejnosti známy kód nemá. Druhej generácii sa hovorí aj generácia G. Tretia prišla s typovým označením 964, štvrtá s kódom 993, nasledoval typ 996, potom 997 a po ňom prišlo veľké prekvapenie v podobe označenia 991 pre súčasnú 7. generáciu.

Zdá sa, že Porsche manažment chce s kódovými označeniami nových generácií ostať pri najvyšších možných 3-miestnych číslach. Znalec histórie značky vie, že pre ďalšie generácie toho už veľa na výber neostalo. 8. generácia sa bude volať 992. Ako sa bude označovať ďalšia generácia vedia snáď len ľudia v Štuttgarte-Zuffenhausene. A možno ani oni ešte nie.

Nie je vylúčené, dokonca je celkom možné že ďalšia generácia Porsche 911 už bude elektromobil. Už súčasná horúca novinka totiž prichádza predpripravená aj pre hybridný typ pohonu. Ale poďme postupne...

Motory sú jediná vec zo súčasnej generácie, no sú modifikované

No napriek stále prísnejším emisným normám budú výkonnejšie, efektívnejšie, teda zásadne prepracované. Majú nové sanie, vstrekovače, medzichladiče a tiež pridali filter pevných častíc. Napriek viacerým pridaným veciam v oblasti konštrukcie či výbavy je 8. generácia 911 rovnako ťažká ako súčasná, vďaka ešte väčšiemu použitiu hliníka.

Porsche 911 bude mať premiéru v podobe modelu Carrera S. Nad zadnou nápravou bude rovnaký turbom prepĺňaný 3.0 litrový B6 motor. Avšak v novej generácii bude mať verzia S max. výkon ako súčasná verzia GTS. To znamená 450 koní a dokonca 530 Nm. Šprint na stovku za 3,7 sekundy a maximálkou za hranicou 300 km/h.

Základná verzia Carrera bude mať z rovnakého motora max. výkon 385 koní. Budúci rok a neskôr, samozrejme, prídu všetky legendy ako 911 Turbo, GTS, verzie GT3 a kdesi na konci aj GT2. Jediné, čo sa minimálne najbližšie 3-4 roky v sériovej produkcii napriek očakávaniam neukáže je 911 hybrid. Nová platforma je na to pripravená, no akumulátory dnes ešte nie sú vhodné pre pohon športového auta. Aspoň podľa konštruktérov z Porsche nie. Totiž navýšenie hmotnosti auta prídavný systém, elektromotor a akumulátory nedokážu v oblasti dynamiky a agility vykompenzovať.

Porsche

Najväčšia zmena je interiér

Porsche 911 má už tak typické a charakteristické črty dizajnu zvonku aj zvnútra, že o revolúcii nemožno hovoriť. Napriek tomu je najväčšou zmenou práve plne grafický prístrojový panel, veľký dotykový displej a nové asistenčné systémy, ktoré doposiaľ žiadna 911 nemala. Prístrojový panel už nebude mať 5 samostatných okrúhlych budíkov, ale dva väčšie plne grafické LCD. Puristi si však môžu ešte vydýchnuť.

Otáčkomer uprostred, tak typický pre 911 ako štartovanie vľavo ostávajú zachované. Žiadne pokusy o autonómne auto, len tie vyslovene základné a nápomocné veci ako sledovanie a udržanie jazdných pruhov a autonómny systém brzdenia na prekážku pred autom a dokonca nočné videnie.

Nová generácia bude mať prvýkrát bezkľúčový vstup a dokonca kľučky dverí, ktoré sa budú schovávať do karosérie, keď sa vzdialite, alebo nastúpite. Z Panamery preberie nová 911 základné rozdelenie ovládačov stredovej konzoly, podľa všetkého aj s plochými gombíkmi s haptickou odozvou.

V prvý polrok len automaty PDK

Prvá vlna športiakov Carrera S bude mať len 8-stupňový automat PDK. Jedná sa o dvojspojkovú prevodovku, ktorá je rovnako ako platforma auta pripravená pre elektromotor. Súčasná 7-stupňová PDK prevodovka bude k v menej výkonných verziách Carrera. Zdá sa však, že ovládač prevodovky už neponúkne radenie v manuálnom móde, len zvoliť R N a D. Je možné, že manuálne radenie už bude možné len pádlami pod volantom.

Porsche

​Zefektívnenie výroby prináša zaujímavosť v podobe len širokých verzií karosérie. Doposiaľ platilo, že verzie s pohonom zadných kolies boli užšie. Od tejto generácie to neplatí a všetky základné modely 911 budú široké rovnako ako súčasná GTS, teda 1852 mm. Očakáva sa, že modely Turbo a GT budú následne ešte širšie, tak ako vždy.

Carrera S bude mať, rovnako ako súčasné modely GT3 RS a GT2 RS rozdielne veľkosti diskov. Tie zadné budú väčšie. Štandardom bude 20 a 21 palcové obutie. Novinkou bude ďalší jazdný režim, ktorý bude mať vplyv na viaceré oblasti správania auta. Jeden sa aktivuje automaticky, keď auto vďaka snímačom v predných blatníkoch zistí, že jazdí na vode. K nemu pribudne ešte ďalší, špeciálny Wet mode pre ešte väčšiu podporu vodiča týchto výkonných áut pre jazdu na klzkom povrchu.

Ako má nová generácia 911 vyzerať?

Šéf zodpovedný za najdôležitejší typ Porsche August Achleitner je najpovolanejší o tom čo to prezradiť. V prvom rade si z dlhodobejšieho hľadiska vie predstaviť, že Porsche 911 bude o pár rokov hybrid a nevylučuje ani plne elektrickú verziu. Veľmi oceňuje prácu kolegov na plne eltrickom type Taycan. Už menej, ak vôbec si vie predstaviť Porsche 911 ako plne autonómne auto.

Porsche

​Doslova povedal, že Porsche 911 vždy bude mať volant! Nová generácia nemá a nechce byť revolúciou na súčasnú verziu. Naopak, jemnou evolúciou, pretože chce aby tieto autá boli nadčasové, nesmrteľné a jediný spôsob ako to dosiahnuť sú len jemné zmeny. Napriek tomu, že verejnosť možno očakáva väčšie očarenie a ohúrenie, z dlhodobého hľadiska sa nám konzervatívnejší prístup vyplatí viac.

Peknou zmenou bude spojenie zadných svetiel červeným pásom ako už majú súčasné generácie iných typov. Prvok, ktorý bol doposiaľ vyhradený v 911 len pre verzie 4 a 4S. Toto však nebude úplná novinka. Fanúšikovia vedia, že už generácie 964 a 993 mali zadné svetlá spojené v jeden celok a oveľa výraznejšie ako to bude teraz. Podobne bude tvarovaná predná kapota k blatníkom a nárazníkom, ako mala práve posledná vzduchová generácia 911.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk - Maroš Čabák.

01 - Modified: 2023-03-28 09:35:00 - Feat.: - Title: Hroziť môže vážne poškodenie automobilu. Spoznáte významy kľúčových kontroliek? 02 - Modified: 2023-03-28 05:52:00 - Feat.: - Title: Volkswagen navrhuje zvýšenie hornej hranice pre platy členov najvyššieho vedenia 03 - Modified: 2023-03-27 13:39:51 - Feat.: - Title: Šialená nehoda v Kalifornii: Auto po kurióznom náraze letelo niekoľko metrov vzduchom 04 - Modified: 2023-03-27 09:29:21 - Feat.: - Title: Ďalšia kauza Dieselgate na obzore? Tri štvrtiny dieselov podvádzajú, tvrdí štúdia 05 - Modified: 2023-03-24 23:00:00 - Feat.: - Title: Tlak na emisie môže mať opačný efekt. Malé autá zmiznú, nahradia ich staré jazdenky, znie z Volkswagenu
menuLevel = 2, menuRoute = auto/novinky, menuAlias = novinky, menuRouteLevel0 = auto, homepage = false
28. marec 2023 14:57