Nehammer zároveň oznámil, že odstúpi z funkcie kancelára a lídra ÖVP. Dal tiež jasne najavo, že nebude viesť koaličné rokovania s krajne pravicovou FPÖ pod vedením Herberta Kickla.
Prezident Alexander Van der Bellen nakoniec poveril zostavením vlády predsedu FPÖ Herberta Kickla, ktorý potvrdil, že do koaličných rozhovorov pozve ÖVP. A tí ponuku prijali. Prečo? „Veľká časť ľudovcov bola aj predtým spolupráci so slobodnými otvorená,“ vysvetľuje Kateřina Vnoučková, analytička českej Asociácie pre medzinárodné otázky.
Ľudovci so slobodnými spoločne vládli v rokoch 2017 až 2019 pod vedením kancelára Sebastiana Kurza. Táto koalícia sa však predčasne rozpadla po korupčnom škandále. Unikla totiž nahrávka, podľa ktorej vtedajší šéf FPÖ Hans-Christian Strache ponúkol na ostrove Ibiza verejné zákazky domnelej neteri ruského oligarchu výmenou za propagačné služby.
Prečo strana napriek tomu naberá na popularite? Podľa analytičky vychádza zo situácie, v ktorej sa Rakúsko nachádza. „Krajina má schodok vyšší ako tri percenta, ktoré stanovujú Maastrichtské kritériá, a blíži sa k štyrom a vyhliadky nie sú optimistické. Ľudia sa stretávajú s nedostupnosťou bývania, dlhými čakacími lehotami v zdravotníctve a všetky tieto problémy sa kumulujú,“ vysvetľuje Vnoučková, podľa ktorej panuje veľká nedôvera v politiku. „Voliči majú pocit, že populistícké a radikálne riešenia sú na túto situáciu receptom,“ dodáva.
Upozorňuje aj na tému migrácie, ktorá v posledných rokoch čoraz viac rezonuje, či už ide o radikalizáciu, prípadne útoky z posledných mesiacov. „Problémy sú napríklad vo Viedni v školách, kde podľa existujúcich informácií väčšina žiakov na základných školách nemá nemčinu ako materinský jazyk a kapacity nepostačujú.“
Nemecká Alternatíva pre Nemecko (AfD) rozhodnutie rakúskeho prezidenta poveriť slobodných rokovaniami o vláde privítala. Kandidátka AfD na kancelárku Alice Weidelová vyhlásila, že udalosti v Rakúsku by mohli presvedčiť aj nemeckú konzervatívnu Kresťanskodemokratickú úniu. Tá spolu s Kresťanskosociálnou úniou povolebnú spoluprácu s AfD dôrazne vylúčili.
Nemecký vicekancelár Robert Habeck v tejto súvislosti vyzval centristické strany, aby prejavili ochotu spolupracovať po predčasných voľbách do Spolkového snemu, ktoré sa uskutočnia 23. februára. V opačnom prípade podľa neho riskujú, že pomôžu svojim extrémistickým rivalom.
Podľa analytičky strana pravdepodobne vládu tvoriť nebude. „AfD v súčasnej chvíli nemá kooperatívny potenciál,“ hovorí Vnoučková.
Predčasné voľby v Nemecku vyvolal koniec koalície zloženej z SPD, zo Zelených a z liberálov z FDP po tom, čo kancelár Olaf Scholz pre nezhody odvolal ministra financií Christiana Lindnera z FDP. Liberáli následne trojkoalíciu opustili.