Čo rozhoduje o výške inteligencie národov?
Chcete povedať, že v politicky menej slobodných krajinách vykazujú ľudia vyššie IQ?
Ľudia spontánne inklinujú k rozmarnosti, takže je potrebná prísna vláda, aby nič také nedovolila?
Rozmarnosť prichádza až potom, čo sa spoločnosť dopracuje k určitému materiálnemu štandardu. Blahobyt sám osebe by nemusel byť brzdou rozvoja inteligencie, ak by spolu s ním nezmizla potreba ďalej sa rozvíjať. Riešiť záhady, robiť veci lepšie, účinnejšie... Zmar prichádza, keď si namiesto toho z nudy dáme joint alebo inú drogu. V Spojených štátoch amerických užíva heroín milión ľudí denne! A najhoršie je, keď rozmarnosť postihne aj vládnuce kruhy. Takému národu potom zúfalo chýbajú vzory.
Ak by sme mali opísať fiktívnu krajinu, ktorá ponúka svojmu národu tie najlepšie podmienky pre maximálnu úroveň IQ, ako by ste si ju predstavovali?
V prvom rade by tam jednou z najvyšších hodnôt spoločnosti bola láska k poznaniu a túžba dosiahnuť niečo v duševnom živote. A musel by tam byť poriadok. Takže by to bola krajina s najdokonalejšou výchovou. Najbližšie k takej predstave je asi Japonsko. U nás sa hovorí výhradne o vzdelávaní, ale výchova sa zanedbáva. Nedávno som cestou na električku začul, ako jedno mladé pekné dievča svojej kamarátke hovorí: „Tam bola zima ako pi*a.“ Pochopil som to ako odkaz od ministra školstva, že v tejto krajine už nikdy nebude poriadok. Taký slovník je výrazom sprostoty a hulvátstva, ktoré spoločnosť zraňujú. Ak povolíme vulgarizmy a mávnutím ruky rezignujeme na slušnosť, pripúšťame rozklad celej spoločnosti.
Zostáva vám 85% na dočítanie.