PAVEL KALVACH pre časopis Téma FOTO: Michal Sváček/MAFRAFOTO: Michal Sváček/MAFRA
StoryEditor

Prečo Európania hlúpnu: Slušnosť je v rozklade a v istých prípadoch som za fyzické tresty, hovorí neurológ

15.06.2025, 00:00
  • K najmúdrejším národom na svete patrí Singapur, čínsky Hongkong, Japonsko, Čína a Taiwan. Prečo? „Pretože je tam poriadok,“ hovorí pre Tému PAVEL KALVACH (81).
  • Medzinárodný IQ register ukazuje, že spomínané ázijské krajiny sa ďalej zlepšujú, kým štáty západnej demokracie, vrátane Slovenska či Česka, stagnujú alebo sa dokonca zhoršujú.
  • Maximum hodnôt IQ dosiahli v Európe generácie narodené v rokoch 1970 až 1980, z čoho vyplýva, že odvtedy hlúpneme. Podľa neurológa za to môže príliš liberálna výchova, rozmarnosť a sebauspokojenie.
  • Viac ekonomického a politického spravodajstva nájdete na HNonline.sk.

Čo rozhoduje o výške inteligencie národov?

Štúdia, ktorá na žiakoch 8. ročníkov skúmala, ako si rôzne národy držia úroveň inteligencie, zistila, že na ich IQ negatívne pôsobí okrem iného aj subjektívny blahobyt, ekonomická nerovnosť a politická sloboda. Čím spokojnejšie sa cítia a čím vyššie sú v krajine rozdiely medzi bohatými a chudobnými, tým horší je stav vzdelania v 8. ročníku oproti očakávaniam z priemerného IQ daného štátu. A politická sloboda panujúca väčšinou v štátoch s pokročilou demokraciou ide ruka v ruke so subjektívnym blahobytom. Do školstva plynie dosť peňazí, čo je pozitívne, a ľudia sa majú dobre. Lenže zo štúdie vyplýva, že žiaci v 8. ročníku nedosiahnu očakávané dobré výsledky v porovnaní s chudobnejšími a disciplinovanými štátmi, pretože žijú v rozmarnosti a dekadencii. Mnohí sa túlajú po uliciach a baroch, váľajú sa v priekopách pod vplyvom drog, nosia otrhané šaty a zámerne sa hyzdia napríklad tetovaním.

Chcete povedať, že v politicky menej slobodných krajinách vykazujú ľudia vyššie IQ?

Nie absolútne. Porovnávame trend, teda ôsmy ročník s historickou hodnotou národa. Zdá sa, že na určitej miere neslobody, alebo povedzme skôr disciplíny, inteligencia národa zarába. Spomínaná štúdia porovnávala Irán, kde je nízka miera slobody, a Japonsko s vysokou mierou politickej slobody. Inteligencia iránskych ôsmakov dobiehala japonských žiakov vďaka tomu, že „deti veľa povinností musia“.

Ľudia spontánne inklinujú k rozmarnosti, takže je potrebná prísna vláda, aby nič také nedovolila?

Rozmarnosť prichádza až potom, čo sa spoločnosť dopracuje k určitému materiálnemu štandardu. Blahobyt sám osebe by nemusel byť brzdou rozvoja inteligencie, ak by spolu s ním nezmizla potreba ďalej sa rozvíjať. Riešiť záhady, robiť veci lepšie, účinnejšie... Zmar prichádza, keď si namiesto toho z nudy dáme joint alebo inú drogu. V Spojených štátoch amerických užíva heroín milión ľudí denne! A najhoršie je, keď rozmarnosť postihne aj vládnuce kruhy. Takému národu potom zúfalo chýbajú vzory.

Ak by sme mali opísať fiktívnu krajinu, ktorá ponúka svojmu národu tie najlepšie podmienky pre maximálnu úroveň IQ, ako by ste si ju predstavovali?

V prvom rade by tam jednou z najvyšších hodnôt spoločnosti bola láska k poznaniu a túžba dosiahnuť niečo v duševnom živote. A musel by tam byť poriadok. Takže by to bola krajina s najdokonalejšou výchovou. Najbližšie k takej predstave je asi Japonsko. U nás sa hovorí výhradne o vzdelávaní, ale výchova sa zanedbáva. Nedávno som cestou na električku začul, ako jedno mladé pekné dievča svojej kamarátke hovorí: „Tam bola zima ako pi*a.“ Pochopil som to ako odkaz od ministra školstva, že v tejto krajine už nikdy nebude poriadok. Taký slovník je výrazom sprostoty a hulvátstva, ktoré spoločnosť zraňujú. Ak povolíme vulgarizmy a mávnutím ruky rezignujeme na slušnosť, pripúšťame rozklad celej spoločnosti.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-06-07 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Modré svetlo a melatonín, hormón noci: Chronobiologička poodkrýva (nielen) temnú stránku svetla 02 - Modified: 2025-06-02 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Tajomstvá vesmíru alebo sme tu sami? O niekoľko tisíc rokov Zem zrejme nebude obývaná, tvrdí astrofyzik
01 - Modified: 2025-06-27 22:00:00 - Feat.: - Title: Archeológ: V čom sa veda dlho mýlila a ako je možné, že naši pohanskí prapredkovia neverili v posmrtný život? 02 - Modified: 2025-06-27 14:00:00 - Feat.: - Title: Šéfkuchár Jiří Zajíček: Mladá generácia dnes vie zo všetkého urobiť gél, ale nevie uvariť poctivú omáčku 03 - Modified: 2025-06-26 10:00:00 - Feat.: - Title: Naozaj sme boli na Mesiaci? A je bermudský trojuholník naozaj fejk? Český YouTuber už roky vyvracia klamstvá a nezmysly 04 - Modified: 2025-06-26 08:04:05 - Feat.: - Title: Pavol Brezina: Hudba formuje atmosféru. Prečo nevhodne pôsobí rádio a čo naopak udrží hostí najdlhšie? 05 - Modified: 2025-06-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Ako sa filmuje eutanázia či fotí pivo
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
28. jún 2025 00:03