StoryEditor

Českého šľachtica, potomka Františka Josefa, odsúdili na Slovensku. Toľko pozornosti som si nezaslúžil

  • Rod Kinských, jeden z najvýznamnejších českých aristokratických rodov, pochádza z 13. storočia. Rytiersky, neskôr šľachtický rod sa veľmi vetvil – hlavné sú vetvy chocenská, perucká, chlumecká a kostelecká.
  • A do nej patrí aj Josef Kinský (1913 – 2011), jediný z piatich detí Františka Josefa, ktorý po februári 1948 neodišiel z Československa. Keď mu v roku 1992 vrátili zámok v Kostelci nad Orlicí, ako 80-ročný ho začal opravovať, verejnosti ho sprístupnili v roku 2008.
  • Správu rodinného majetku prevzal jeho starší syn František Kinský (75), ktorý moderuje reláciu Modrá krv.
  • V nej zoznamuje divákov s osudom ďalších zámkov v Česku, do ktorých sa vrátili ich potomkovia a vdýchli im nový život. Prečítajte si rozhovor publikovaný v magazíne Téma.

Rozhovor robíme po dvoch špeciálnych trojhodinových prehliadkach na Novom zámku v Kostelci nad Orlicí, kde ste osobne sprevádzali návštevníkov. Na jednej som sa zúčastnila a klobúk dolu, závidím vám vašu energiu. Prečo ste sa tak rozhodli?

Po prvé, tie prehliadky sú stále vypredané a zahŕňajú oveľa väčšiu skupinu, ako to robíme bežne. No a po druhé, baví ma to a súčasne teší, že toľko ľudí sa zaujíma o históriu nášho rodu a bydlisko mojich predkov. Je to aj osobnejšie, ja im najlepšie odhalím, ako sa žilo v tom dome, kde som sa narodil. Cítim aj akúsi povinnosť im povedať viac...

Tu ste prežili aj detstvo?

Len nepatrnú časť, lebo v tom čase sme žili na Slovensku a vrátil som sa sem až potom, ako môjho otca na Slovensku zavreli. Pracoval tam ako riaditeľ továrne na zinkovú belobu v Košeci pri Ilave, ktorá pôvodne patrila matke a dvom sestrám. Prišiel tam v roku 1946, ja som sa narodil v roku 1947, no matka ma prišla porodiť do Hradca Králové, a v roku 1949 otca zavreli. Dva roky si odsedel v Ilave, potom dva mesiace v Jáchymove, kde pracoval v uránových baniach. Môj mladší brat vždy hovorieval – ty si dieťa lásky, ja „pouránu“...

image

Magazín Téma, č. 37 SNÍMKA: Archív Hn

SNÍMKA: Archív Hn

Na Slovensku sa život vašej rodiny zvrtol o 180 stupňov. Nepoznačilo to váš vzťah k nám Slovákom?

Nie. Nezasiahlo to dokonca ani môjho otca, i keď na Slovensku bol neprávom obvinený zo sabotérstva a bol odsúdený. A možno mal aj pozitívnejší vzťah k Slovensku v súvislosti so svadbou. Lebo keď sa chceli s mojou matkou vziať, v Česku to už nebolo možné, keďže moja matka bola Nemka. V tom čase považovali tieto národnostne zmiešané svadby za účelové. Otec sa preto spýtal farára v Košeci, či by to bolo možné tam, a keď s tým súhlasil, jeho brat odviezol moju mamu na Slovensko, kde sa v tichosti vzali. Preto neexistuje jediná svadobná fotka mojich rodičov.

Navštívili ste niekedy Košecu?

Dostal som sa tam až niekedy po roku 1990, a to v podstate náhodou, keď som bol riaditeľom kreatívnej firmy, ktorá v Trenčíne na trh uvádzala Ramu. Keďže Košeca nebola ďaleko, využil som túto možnosť a išiel som sa tam pozrieť. A tam sa mi vynorila situácia, ako sme s matkou chodili navštevovať otca do väznice v Ilave. Odsúdený bol na tri roky, v Ilave si odsedel podstatnú časť, dva roky, čo si pochvaľoval, keďže sedel medzi bežnými trestancami, s ktorými zaobchádzali celkom inak ako s politickými väzňami v Jáchymove. Zášť a radosť tých ľudí ponižovať tam bola na mieste.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-08-19 11:39:42 - Feat.: 1 - Title: Keď Vašo Patejdl šokoval. Otvorene prehovoril o tajnom živote v dvoch rodinách (archívny rozhovor) 02 - Modified: 2023-07-29 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Propaganda Rusom vytvára ideálny svet, kde víťazia a oslobodzujú. Ani vzdelaní si nechcú pripustiť pravdu 03 - Modified: 2023-07-21 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Rozhovor so Slovenkou žijúcou v Egypte: Manžel vtipkuje, že ma vraj raz aj tak vymení za ťavu 04 - Modified: 2023-06-18 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Z Palestíny na Slovensko: Na zdravotnícky systém som si už zvykol. Je, aký je, ale zlepšuje sa 05 - Modified: 2023-05-20 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Hokejový obranca Martin Štrbák: Počas turnajov varujeme hráčov pred používaním sociálnych sietí
01 - Modified: 2024-04-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Jana Kirschner: V Británii sa mi vyčistili hodnoty. Tu vláda robí likvidačné opatrenia proti kultúre a ľuďom 02 - Modified: 2024-04-27 09:01:43 - Feat.: - Title: ROZHOVOR: Účasti na eurovoľbách by pomohlo spájanie hlasovaní. V Belgicku chodí voliť takmer 90 percent ľudí 03 - Modified: 2024-04-27 12:00:00 - Feat.: - Title: Po Slovensku anonymne ukrývajú peniaze na verejných miestach. Jeden fanúšik nás sledoval, hovorí dvojica z projektu Cash catch 04 - Modified: 2024-04-25 07:56:22 - Feat.: - Title: Seriál HN Chcem byť exportér: EXIMBANKA SR zvýhodňuje financovanie exportu v náročných časoch 05 - Modified: 2024-04-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Komu sa oplatí kúpiť byt? V Bratislave stále nájdeme spomienkový optimizmus, tvrdí expert pre HN (rozhovor)
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
29. apríl 2024 23:26