Na snímke chatár Peter Michalka pred Téryho chatou v nadmorskej výške 2 015 metrov nad morom v Malej studenej doline vo Vysokých Tatrách. SNÍMKA: TASR/Oliver Ondráš
StoryEditor

Spoveď chatára, ktorý Bratislavu vymenil za Vysoké Tatry: Sú špeciálne, nedajú sa porovnať s ničím

06.11.2022, 00:00
  • Je z nížiny – z Bratislavy, ale zároveň z horolezeckej rodiny, na skalách je od mladosti. A už osem rokov je chatárom na Téryho chate, čo je najvyššie postavená celoročne prevádzkovaná chata vo Vysokých Tatrách.
  • Peter Michalka (48) v rozhovore pre magazín Téma hovorí, aké je to fungovať na takom špeciálnom mieste, ako funguje zásobovanie chaty a prečo kedysi vôbec chatu postavili na takom netradičnom mieste, na okraji zlomu.
  • Ako horská chata získava energie na fungovanie? Akí sú súčasní turisti? A chodia do takých výšok medvede?

Pochádzate z Bratislavy, ste vyštudovaný historik, ale hneď po vysokej škole ste odišli z hlavného mesta do Tatier?

Áno, študoval som kombináciu história – filozofia na Univerzite Komenského v Bratislave, po skončení som nastúpil aj na post-
rgaduálne štúdium, ale ťahalo ma do hôr a na zimu som odišiel do Tatier. Teda myslel som si, že len na zimu, no ukázalo sa, že to bolo už na furt. V Tatrách som zostal.

Pracovali ste v Poprade a zároveň ste robili aj nosiča na Téryho chatu?

Pracoval som v Poprade na rôznych miestach, ale väčšinou v športových obchodoch, predával som veci na lezenie, lyžovanie, turistiku. Popri tom som robil nosiča, nosil som na Téryho chatu a jeden rok som na chate aj pracoval.

Niektoré horské chaty vo Vysokých Tatrách vlastnia Klub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok JAMES. Každých niekoľko rokov vyhlásia výberové konanie na prevádzkovateľa chaty, čiže chatára. Vy ste na Téryho chate od roku 2014, pred vami bol asi dvadsať rokov Miroslav Jílek?

Miro Jílek mal ku koncu chatárskej kariéry zdravotné problémy a rozhodol sa skončiť o rok skôr, ako sa mu skončilo chatárske obdobie. Majitelia chaty vypísali výberové konanie, na ktoré som sa prihlásil, a urobil som to len preto, že Miro sa sám rozhodol odísť, inak by som určite nešiel proti nemu, lebo sme kamaráti.

To je v Tatrách zaujímavé, že jeden rešpektuje druhého – keď chata dobre funguje a všetci vidia, že chatár sa prihlási do výberového konania aj na ďalšie obdobie, tak proti nemu zvyčajne nejdú?

Chatár sa vyberá vždy na šesť rokov a je to tak, ako hovoríte – medzi ľuďmi v tejto komunite funguje rešpekt, že ak na chatu nie sú sťažnosti, turisti sú so službami spokojní a chatár deklaruje, že chce pokračovať ďalej, tak naozaj väčšina ľudí nemá dôvod ísť proti nemu. Tak to komunita cíti. Potvrdilo sa to aj mne – bol som chatár šesť rokov, potom znova vypísali výberové konanie, do ktorého som sa prihlásil, a vtedy som vlastne ani nemal relevantného protikandidáta.

Keď však Miroslav Jílek skončil a vy ste sa prvýkrát uchádzali o chatárčenie, bolo v súťaži 23 záujemcov. Vy ste vyhrali.

Práve preto, že Miro už nechcel ísť ďalej a otvorilo sa miesto, záujemcov sa prihlásilo veľa.

Verili ste vtedy, že sa môžete stať chatárom, keď bolo toľko záujemcov?

Úprimne? Do poslednej chvíle som neveril.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-10-15 17:11:07 - Feat.: 1 - Title: Tatry už majú obete krízy, drahé energie nútia hotely robiť dlhé odstávky 02 - Modified: 2022-10-04 07:05:00 - Feat.: 0 - Title: Pravekí lovci v Tatrách: Jedinečné svedectvo o ich živote vydala malá jaskyňa 03 - Modified: 2022-08-24 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Líder Kremnických gagov: Hus nemohla byť na plagáte, lebo Husák, politici sa humoru stále boja 04 - Modified: 2022-08-11 16:00:00 - Feat.: 1 - Title: Rana pre Tatry. Cudzinci zanevreli na Slovensko, domáce hotely zachraňujú Slováci 05 - Modified: 2022-08-05 11:42:54 - Feat.: 1 - Title: Tatrám vypadla vzácna klientela. Nejde však o Čechov či Poliakov
01 - Modified: 2024-04-23 13:21:11 - Feat.: - Title: Nový šéf SPP pre HN: Zmluva s Gazpromom je výhodná, ak by nám zastavili plyn, minieme o 140 miliónov eur viac 02 - Modified: 2024-04-22 14:00:00 - Feat.: - Title: Archívny rozhovor s etnologičkou: Pravý Slovák alebo pravý Slovan, čo to je? Niečo také neexistuje 03 - Modified: 2024-04-22 13:51:27 - Feat.: - Title: Riaditeľka televízie v Litve pre HN: U nás je spoločnosť jednotná, nechce sledovať žiadne proruské správy 04 - Modified: 2024-04-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Nutričná poradkyňa: Nie som prísny typ poradcu, aj malé zmeny totiž môžu mať veľký efekt (aj) na zdravie 05 - Modified: 2024-04-22 04:56:32 - Feat.: - Title: ROZHOVOR Emma Drobná: „Nikdy som nelietala v oblakoch, skôr som úzkostlivá.“
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
23. apríl 2024 18:37