MUDr. Martin Záhorec, kardiológ, primár, Detské kardiocentrum Bratislava SNÍMKA: Pavol FuntÁl
StoryEditor

Nádej pre detské srdcia: Sú jediní na Slovensku a úspešne konkurujú zahraničiu

14.06.2022, 00:00
Autor:
Dan HimičDan Himič
  • V špičkovom bratislavskom Detskom kardiocentre už tridsať rokov robia veľké veci na malých srdciach, a vďaka tomu majú mnohé deti ďalšiu šancu na život.
  • „Pred štyridsiatimi rokmi bola úmrtnosť po operáciách srdca v detskom veku v desiatkach percent, kým teraz sa pohybujeme na úrovni troch percent včasnej pooperačnej úmrtnosti,“ vraví Martin Záhorec (48), primár Oddelenia detskej kardiológie.
  • Čím si DKC prešlo počas svojej existencie? Čo všetko tam dokážu liečiť? Ako sa im „žije“ v novej budove? Prečo chodievajú operovať deti do Kene?
  • Prečítajte si článok publikovaný v magazíne Téma. 

Detské kardiocentrum v Bratislave oslavuje tento rok svoje tridsiate narodeniny. Čo podmienilo jeho vznik?

Požiadavka na vznik komplexného centra silnela po rozdelení Československa. Dovtedy totiž aj slovenské deti dominantne operovali v Prahe, kde bolo od roku 1977 jediné československé kardiocentrum. Na Slovensku do vzniku kardiocentra pracovala skupina detských kardiológov na Úprkovej ulici v Bratislave, kde sa kedysi nachádzala pediatria. V starom srdcovo-cievnom ústave pre dospelých – ÚKVCH (Ústav kardiovaskulárnych chorôb – pozn. red.) na Partizánskej ulici niekedy operovali aj deti. Nebol to však optimálny režim, pretože deti tam boli medzi dospelými.

Keď v roku 1992 detské kardiocentrum vzniklo, nemalo vlastnú budovu. V akých podmienkach ste začínali?

Boli sme takpovediac doplnení do novopostavenej budovy detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch. Pôvodne nebolo v pláne, že kardiocentrum bude jej súčasťou. Dostali sme sa tam dodatočne a vyplnili sme neobsadené priestory vzdialené od seba sedem poschodí, čo nebolo dlhodobo ideálne. V danom čase bol pokrok, že sa celý tím dostal pod jednu strechu.

Aké operácie ste na začiatku vykonávali?

Komplexnosť operačných a katetrizačných výkonov začala stúpať. Prelomovým bola napríklad novorodenecká anatomická korekcia jednej z najčastejších kritických vrodených chýb srdca – tzv. transpozície veľkých ciev (hlavné srdcové cievy aorta a pľúcnica odstupujú z nesprávnych komôr a pri operácii je ich potrebné vymeniť – pozn. red.). Asistoval pri nej aj americký tím lekárov. Slovenské detské kardiocentrum malo totiž to šťastie, že jeho vznik materiálne a odborne podporil tzv. Project Hope, ktorý vznikol s pomocou americkej vlády – bolo vyčlenených zhruba 2,6 milióna dolárov na to, aby urobili mnohovrstevnú podporu vzniku a rozvoja nášho programu. Významnou mierou sa o pridelenie grantu zaslúžili aj americkí Slováci na čele s emigrovaným slovenským detským kardiológom dr. Zoltánom Meškom.

image

Prírodu sme „zamorili“ estrogénom. Vracia nám to neplodnosťou, rakovinou a mení pohlavie a IQ, tvrdí vedec

Bola tam teda aj nejaká odborná spolupráca s americkými špecialistami?

Išlo o päť návštev celého expertného tímu z Bostonu z Harvardovej univerzity, keď do Bratislavy prišli chirurg, kardiológ, intenzivista (stará sa o kritický chorých pacientov, napr. tesne po operácii – pozn. red.), anestéziológ, špecializované zdravotné sestry, ktorí priamo pri liečbe slovenských detí učili náš menej skúsený, ale entuziastický tím princípy modernej kardiologickej a kardiochirurgickej starostlivosti.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-06-13 11:33:51 - Feat.: 0 - Title: Ako sa rozplieta príčina úmrtia: Patológ prezradil čo sa deje v pitevni aj ako sa rozpletá záhada úmrtia
01 - Modified: 2023-09-26 11:10:45 - Feat.: - Title: Z koaličnej spolupráce vylučujeme Smer. PS má dosť nesprávnych až škodlivých bodov, tvrdí pre HN expertka SaS 02 - Modified: 2023-09-26 09:55:46 - Feat.: - Title: To Sulík by mal uvažovať o odstúpení, my môžeme byť skokani volieb, hovorí pre HN Hirman z Demokratov 03 - Modified: 2023-09-26 07:05:00 - Feat.: - Title: Lokomotívu za moje symfónie! Otec chcel, aby bol z neho mäsiar, Antonín Dvořák nakoniec dobyl svet hudbou 04 - Modified: 2023-09-24 10:19:51 - Feat.: - Title: Víťazka MasterChef Kristína: Prácou v michelinskej reštaurácii si príliš nezarobíte, babička v Piešťanoch mi vždy urobí pirohy 05 - Modified: 2023-09-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Pamiatkarka Anna Tuhárska: Svetové lokality u nás sú ako maják
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
26. september 2023 13:16