Reuters
StoryEditor

Prvé stretnutie Putina s Trumpom sa blíži. Summit G20 môže priniesť mnohé prekvapenia

07.07.2017, 07:14
Autor:
TASRTASR

Tohtoročný summit skupiny G20, ktorá združuje najvýznamnejšie vyspelé a rozvojové krajiny sveta, bude mať mimoriadny význam. Vyhlásil to vo štvrtok nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel ako predstaviteľ hostiteľskej krajiny, ktorá v súčasnosti tomuto medzinárodnému fóru predsedá.

"Len zriedka bývalo toto stretnutie tak dôležité a potrebné, ako je tomu dnes," povedal Gabriel pre nemeckú mediálnu skupinu Funke Mediengruppe ohľadne dvojdňového summitu, ktorý sa začína v piatok v Hamburgu za prísnych bezpečnostných opatrení.

Témami tohtoročného stretnutia lídrov 19 krajín sveta a Európskej únie sú opäť obchod, bezpečnosť a životné prostredie. Ako však upozorňuje agentúra DPA, zúčastnení "hráči a spôsob ich interakcie sú v mnohom neznámymi premennými".

Médiá pritom poukazujú na situáciu po nedávnom summite užšej skupiny G7, kde prezident USA Donald Trump odmietol prispieť ku konsenzu v oblasti boja proti klimatickej zmene. Nejasné sú taktiež úlohy, ktoré zohrajú prezidenti Číny a Turecka, alebo výsledky očakávaného prvého bilaterálneho stretnutia Trumpa s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa ešte v stredu stretla v Berlíne s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom a v predvečer summitu rokovala v Hamburgu s Donaldom Trumpom, vyjadrila očakávanie, že nadchádzajúce rokovania budú zložité.

Vzhľadom na úzku spoluprácu Nemecka s predchádzajúcou a nasledujúcou predsedníckou krajinou G20 (Čína a Argentína) však dúfa, že bude možné "prekonať niektoré úskalia, aj keď sa ešte nedá povedať, ako bude vyzerať konečný výsledok".

Výrazným sprievodným znakom summitu v Hamburgu sú prísne bezpečnostné opatrenia, prijaté najmä v súvislosti s ohlásenými masovými protestmi odporcov globalizácie. Podľa rôznych zdrojov bude toto druhé najväčšie mesto Nemecka strážiť 19.000-20.000 policajtov, zatiaľ čo počet demonštrantov sa odhaduje na 100.000. Organizátori tiež očakávajú prítomnosť zhruba 4800 zahraničných novinárov.

Gabriel označil za desivé, že stretnutie lídrov G20 musí prebiehať za týchto okolností, pričom však vyjadril presvedčenie, že bez podujatí tohto druhu by "nastal vo svete ešte väčší rozvrat". Podľa ministra je dialóg v rámci G20 pre svet životne dôležitý, zatiaľ čo Nemecko je preň "presne tým pravým hostiteľom".

Na margo ohlásených protestov Gabriel dodal, že dokáže pochopiť nespokojnosť mnohých ľudí s terajšími pomermi vo svete, keďže takisto patrí medzi nich. Avšak upozornil, že Nemci a Európania sa budú v Hamburgu zasadzovať za to, aby bol svet pokojnejším a spravodlivejším. "Iba protestovať a nerozprávať sa spolu je vlastne kapituláciou na tieto pomery," vyjadril sa šéf nemeckej diplomacie, ktorý tiež avizoval sebavedomý prístup Nemcov a ostatných Európanov k Trumpovi počas nadchádzajúcich rokovaní.

Ohľadne očakávaného prvého stretnutia Trumpa s Putinom dúfa nemecká vláda v dosiahnutie "konkrétnych dohôd pre budúcu spoluprácu" Washingtonu s Moskvou. "Potrebujeme konečne nový začiatok pre uvoľnenie napätia a odzbrojenie," povedal Gabriel.

Hlavnými témami na stretnutí Trumpa s Putinom budú podľa očakávania konflikty v Sýrii a na Ukrajine, terorizmus a obmedzenie zbrojenia, uviedol začiatkom týždňa Kremeľ.

01 - Modified: 2023-09-21 10:27:37 - Feat.: - Title: Putin a Wang I rokovali o posilnení spolupráce i vojne na Ukrajine 02 - Modified: 2023-09-20 16:00:00 - Feat.: - Title: Úsmevy, zbrane a dojemný happy end. O Kimovi v Rusku vznikol dokument 03 - Modified: 2023-09-16 19:25:14 - Feat.: - Title: Putin vie, že NATO nie je hrozba, povedal generál o oslabení ruských síl pri Nórsku 04 - Modified: 2023-09-16 07:09:21 - Feat.: - Title: Ruské bombardéry i nadzvukové strely. Kim si vo Vladivostoku prezrel vojenské vybavenie 05 - Modified: 2023-09-16 06:23:32 - Feat.: - Title: Stav čečenského vodcu Ramzana Kadyrova sa údajne blíži ku kóme
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. september 2023 09:27