Sýrsky prezident Bašár Asad. Snímka: Reuters
StoryEditor

Sýrska armáda ohlásila pred rokovaniami v Astane nové prímerie

04.07.2017, 07:35
Autor:
TASRTASR

Sýrska armáda oznámila dočasné jednostranné pozastavenie bojových operácií v južnej Sýrii. Stalo sa tak v snahe pomôcť novému kolu mierových rokovaní o Sýrii, ktoré by sa malo uskutočniť dnes v kazašskej Astane.

Pokoj zbraní by mal pre túto oblasť platiť do štvrtka, informovala tlačová agentúra Reuters.

Pokoj zbraní podľa vyhlásenia armádneho veliteľa citovaného štátnou sýrskou televíziou platí od nedele poludnia miestneho času a má pomôcť "snahám o zmierenie".

Boje však stále na frontových líniách pokračujú. Zbrane neutíchajú ani v meste Dará v južnej Sýrii, ani provincii Kunajtra pozdĺž Izraelom okupovaných Golanských výšin.

Zástupcovia povstalcov tvrdia, že najnovšie prímerie je iba trik ako nalákať delegátov opozície do Astany. Povstalci z juhu Sýrie už skôr odmietli svoju účasť.

Nové kolo mierových rokovaní o Sýrii pod záštitou Ruska je na programe dnes v hlavnom meste Kazachstanu. Na záver predošlých rokovaniach v Astane podpísali 4. mája zástupcovia Iránu, Ruska a Turecka memorandum o zriadení štyroch bezpečnostných "deeskalačných" zón na viacerých miestach v Sýrii.

Sýrska armáda vyhlásila jednostranný pokoj zbraní druhýkrát v ostatných dvoch týždňoch. Aktuálne ohlásené prímerie zahŕňa prvýkrát celú oblasť južnej Sýrie spolu s juhozápadnou provinciou Kunajtra na hranici s Izraelom a provinciou Suvajdá na juhovýchode, upozornil Reuters.

01 - Modified: 2025-07-05 17:51:00 - Feat.: - Title: Británia obnoví diplomatické vzťahy so Sýriou, tvrdí minister zahraničia Lammy 02 - Modified: 2025-07-03 20:09:59 - Feat.: - Title: Návrh dohody o prímerí v Gaze je hotovou záležitosťou, povedal veľvyslanec USA 03 - Modified: 2025-07-03 07:41:56 - Feat.: - Title: Nemecký minister vnútra chce rokovať s Talibanom o deportácii afganských zločincov, pri Sýrii nie sú výsledky 04 - Modified: 2025-07-03 04:43:20 - Feat.: - Title: Vyhlásenia o mierovej dohode s Izraelom sú podľa sýrskych médií predčasné 05 - Modified: 2025-07-02 21:03:11 - Feat.: - Title: Hamas študuje návrh na 60-dňové prímerie v Pásme Gazy. Izrael súhlasil s podmienkami súhlasil, tvrdí Trump
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. júl 2025 12:31