StoryEditor

Američania útočia v Rakke zakázaným bielym fosforom. Len osvetľujeme ciele, bránia sa

14.06.2017, 12:10
Autor:
ČTKČTK

Medzinárodná koalícia vedená USA, ktorá podporuje v Sýrii povstalcov v bojoch proti teroristickému hnutiu Islamský štát (IS), ohrozuje životy civilistov pri bojoch o mesto Rakka použitím bieleho fosforu. Uviedla to dnes organizácia chrániaca ľudské práva Human Rights Watch (HRW). Avšak priznala, že zatiaľ nemá overené správy o zraneniach či obetiach bielym fosforom v Rakke. USA sa obhajuje tým, že tento prvok užívajú len k osvetlenie bojových cieľov.

Medzinárodné dohovory zakazujú použitie bieleho fosforu v obývaných oblastiach. Podľa HRW môže okrem požiarov spôsobiť ľuďom ťažké popáleniny. "Nezáleží na tom, ako je biely fosfor použitý, napriek tomu znamená vysoké riziko pre civilistov v husto obývaných oblastiach ako Rakka či Mósul," uviedol dnes zástupca organizácie Human Rights Watch Steve Goose.

Medzinárodná koalícia na čele s USA podporuje pri bojoch o Rakku arabských a kurdských povstalcov, ktorí sa snažia toto mesto dobyť späť z rúk teroristickej organizácie Islamský štát (IS). V Rakke sú ale podľa HRW stále desaťtisíce civilistov, podľa Detského fondu OSN je tam v ohrození života aj dok 40 000 detí.

​Podľa hovorcu koalície Ryana Dillona USA používajú biely fosfor v súlade s medzinárodným právom a tak, aby zabránili možným vedľajším účinkom na civilistov. Spojené štáty aj niektoré ďalšie krajiny sa pri podobných obvineniach obhajujú tým, že tento prvok používajú len pri útokoch na bojové ciele, a to buď k vytvoreniu dymovej clony vo dne, alebo naopak k osvetleniu za tmy.

Ak strela s bielym fosforom exploduje, reaguje prvok so vzduchom a vytvorí hustý biely dym. Ak sa dostane ale do kontaktu s tkanivom môže spôsobiť jej prepálenie až na kosť.

Už počas prvej svetovej vojny používali niektoré armády biely fosfor ako súčasť bômb. Podobná munícia bola nasadená aj vo vojnách v Kórei a vo Vietname. Podľa organizácie Amnesty International používal bomby s bielym fosforom napríklad aj Izrael v bojoch proti radikálnemu hnutiu Hamas v Pásme Gazy.

01 - Modified: 2023-10-04 21:14:47 - Feat.: - Title: Akcie v USA po štatistike amerického trhu práce spevnili 02 - Modified: 2023-10-04 20:29:49 - Feat.: - Title: Trump sa odvolal proti verdiktu, podľa ktorého zveličoval hodnotu svojho majetku 03 - Modified: 2023-10-04 19:53:01 - Feat.: - Title: Na Ukrajine kvôli vojne od februára do júla zahynulo tisíc civilistov, viac než 3500 ich bolo zranených 04 - Modified: 2023-10-04 19:42:56 - Feat.: - Title: Snahu byť na čele snemovne USA ako prvý oznámil Jordan, kandiduje aj Scalisa 05 - Modified: 2023-10-04 19:22:54 - Feat.: - Title: Čínska ponorka sa chytila do vlastnej pasce, ktorú nastražil na USA. Zahynulo 55 námorníkov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. október 2023 04:41