Francúzsky parlament návrh zákona schválil definitívne po tom, ako ho už popoludní podporil Senát. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Poslanci rozhodli. Francúzsky parlament definitívne schválil zákaz sociálnych sietí deťom

21.07.2026, 20:47
Autor:
ČTKČTK

Schválený zákon bude od internetových platforiem vyžadovať zavedenie systémov overovania veku. Zahŕňa aj zákaz mobilných telefónov na stredných školách.

Francúzski poslanci dnes schválili zákaz používania sociálnych sietí deťmi mladšími ako 15 rokov. Podľa agentúry AFP hlasovalo za túto reformu 279 zákonodarcov, proti bolo 81 poslancov. Ide o prvý takýto zákaz v Európe. Zákon, ktorý má chrániť zdravie detí a dospievajúcich, má nadobudnúť účinnosť v septembri.

Francúzsky parlament návrh zákona schválil definitívne po tom, ako ho už popoludní podporil Senát. Zavedenie opatrení sľúbil francúzsky prezident Emmanuel Macron, podľa AFP ide o hlavné opatrenie na konci jeho druhého funkčného obdobia.

V prezidentských voľbách v apríli budúceho roka sa už Macron o ďalší mandát uchádzať nemôže.

Schválený zákon bude od internetových platforiem vyžadovať zavedenie systémov overovania veku. Zahŕňa aj zákaz mobilných telefónov na stredných školách.

image

Česká vláda je za zákaz používania mobilov v školách, detský ombudsman je proti

Zhruba desiatka európskych krajín vrátane Španielska či Dánska v súčasnosti pripravuje vlastné pravidlá vekových obmedzení na sieťach. V Česku sa za zákaz sociálnych sietí pre deti do 15 rokov tento rok vyslovili prezident Petr Pavel a premiér Andrej Babiš.

Česká vláda v pondelok tiež podporila návrh na zákaz používania mobilných telefónov a ďalších elektronických komunikačných zariadení v školách. Mnohé členské štáty EÚ požadujú spoločný európsky prístup.

Podľa francúzskych úradov trávi každý druhý tínedžer dve až päť hodín denne na smartfóne. Podľa štatistiky z decembra približne 90 percent detí vo veku 12 až 17 rokov denne používa smartfóny na prístup na internet, pričom 58 percent z nich používa svoje zariadenia na prístup k sociálnym sieťam.

Správa zdôraznila množstvo škodlivých účinkov vyplývajúcich z používania sociálnych sietí vrátane zníženého sebavedomia a zvýšeného vystavenia obsahu spojenému s rizikovým správaním, ako je sebapoškodzovanie, užívanie drog a samovražda.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. júl 2026 20:48