Najmenej dvaja ľudia prišli o život a ďalších 42 utrpelo zranenia pri ruskom bombardovaní Záporožia na juhovýchode Ukrajiny.
Medzi ranenými je osem detí, oznámili záchranári. Najprv náčelník oblastnej správy Ivan Fedorov informoval o jednom mŕtvom a troch ranených.
Ukrajinské úrady tiež spresnili bilanciu ruského útoku na loď s obilím pri Odese na desať mŕtvych. Ďalších osem námorníkov sa podľa nej podarilo zachrániť. Loď plávala pod vlajkou Guiney-Bissau, podľa skorších informácií médií patrí tureckému majiteľovi.
Na Moskvu a okolie ruskej metropoly naopak útočili stovky ukrajinských dronov.
"Od pol deviatej večer do piatich ráno (od nedeľňajších19: 30 do 4: 00 SELČ) viac ako 400 nepriateľských dronov letelo v smere na moskovský región. Veľkú časť zneškodnili sily protivzdušnej obrany ďaleko pred Moskvou, 85 bezpilotných lietadiel zničili pri priblížení k Moskve," napísal na sociálnej sieti starosta ruského hlavného mesta Sergej Sobjanin.
O prípadných škodách sa nezmienil. Nad ránom sa na sociálnych sieťach objavili videá informujúce o požiaroch, ktorý zrejme vypukli v sklade pohonných hmôt v Podolsku pri Moskve a v dvoch skladoch internetového predajcu Wildberries, napísal portál RBK-Ukrajina.
Ruský útok na obchodnú loď plaviacu sa pod vlajkou západoafrickej krajiny Guinea-Bissau, ktorú nepriateľ zasiahol pri Odese, si vyžiadal životy desiatich námorníkov, ďalších osem námorníkov podarilo zachrániť.
Pôvodne ukrajinské námorníctvo informovalo o piatich mŕtvych a piatich nezvestných po tom, ako loď, ktorá má tureckého majiteľa, zasiahli tri ruské rakety.
Podľa ukrajinského ministra dopravy Mykola Kalašnyka bolo na palube 18 ľudí: 17 občanov Sýrie a Indie a ukrajinský lodivod. Ukrajinský minister zahraničia Andrij Sybiha predtým napísal na sociálnej sieti X, že jednou z obetí útoku sa stal ukrajinský lodivod.
"Toto je ďalší vojnový zločin Ruska a úder bezpečnosti medzinárodnej lodnej dopravy a globálnej potravinovej bezpečnosti," zdôraznil Kalyšnyk.
Všetky ciele, zasiahnuté pri ruských útokoch na ukrajinské prístavy a plavidlá, "slúžili v prospech ukrajinských ozbrojených síl", tvrdí ruské ministerstvo obrany, podľa ktorého zasiahnuté lode prepravovali "vojenský náklad".
Ukrajina sa už piaty rok bráni ruskej agresii. Súčasťou vojny sú aj boje na mori, kde sa terčom okrem vojenských plavidiel stávajú aj civilné lode. Kým Rusko podľa dostupných informácií zasahuje napríklad lode s obilím, ukrajinské sily sa snažia predovšetkým obmedziť vývoz ruskej ropy, z ktorého Moskva financuje svoju vojnu.
