FILE PHOTO: A staff member shows a note to U.S. President Donald Trump and first lady Melania Trump and White House Press Secretary Karoline Leavitt, as CBS News senior White House correspondent Weijia Jiang reacts to a loud noise during the annual White House Correspondents‘ Association dinner in Washington, D.C., U.S., April 25, 2026, in this screengrab obtained from a video. Reuters TV/File Photo FOTO: Reuters TVFOTO: Reuters TV
StoryEditor

Náhradná včera pre korešpondentov Bieleho domu sa bude konať v júli. Poslednú narušil útočník

02.06.2026, 20:38
Autor:
TASRTASR

Jedným z účastníkov tohtoročného podujatia z 25. apríla bol aj prezident Trump, ktorého museli evakuovať po tom, čo zaznel výstrel na bezpečnostnej kontrole pred sálou.

Náhradný galavečer pre korešpondentov v Bielom dome (White House Correspondents’ Dinner) sa uskutoční 24. júla, oznámili v utorok organizátori. Podujatie sa pôvodne aj za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa konalo koncom apríla, no v dôsledku streleckého útoku ho následne preložili na neskôr, informujú agentúry AFP a Reuters.

„S hrdosťou oznamujem, že usporiadame ďalšiu večeru, ktorá sa bude konať vo Washingtone v piatok 24. júla,“ uviedla prezidentka Asociácie korešpondentov Bieleho domu (WHCA) Weijia Jiangová v e-maile adresovanom členom organizácie.

„Nedovolíme, aby mal posledné slovo násilný čin, najmä v roku, keď si pripomíname 250. výročie Ameriky a všetko, za čím si stojíme,“ napísala. Na podujatí budú podľa nej zavedené výrazne posilnené bezpečnostné opatrenia a pôjde o „intímnejšie stretnutie“, než bolo to pôvodné v apríli.

image

Pentagón sprísňuje obmedzenia pre novinárov, uzavrel prístup do tlačového oddelenia

„Podrobnosti o mieste konania, vstupenkách a programe budú nasledovať čoskoro,“ uzavrela.

Na slávnostnej večeri v hoteli Washington Hilton sa zvyčajne zúčastňujú tisíce novinárov a úradníkov.

Jedným z účastníkov tohtoročného podujatia z 25. apríla bol aj prezident Trump, ktorého museli evakuovať po tom, čo zaznel výstrel na bezpečnostnej kontrole pred sálou. Útočníkom bol 31-ročný Cole Allen z Kalifornie, ktorý obvinenia vrátane pokusu o vraždu prezidenta poprel.

Trump medzičasom potvrdil, že sa na náhradnom podujatí v júli zúčastní. Podľa jeho vyjadrenia na sociálnej sieti sa bude konať vo washingtonskom hoteli Waldorf Astoria.

Prezident mal na aprílovej večeri predniesť prejav a po incidente vyzval na jej zopakovanie. Situáciu podľa AFP využil aj na ďalšiu podporu výstavby novej sály v Bielom dome.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. jún 2026 20:38