Český prezident Petr Pavel. FOTO TASR 
StoryEditor

Podpora Ukrajiny nie je charita, ale investícia do bezpečnosti, tvrdí český prezident

21.05.2026, 12:53
Autor:
TASRTASR

Európa musí podľa Pavla niesť väčšiu zodpovednosť za svoju vlastnú obranu nie preto, že jej to káže Washington, ale že je to jej strategický a životne dôležitý záujem.

Európa musí byť podľa českého prezidenta Petra Pavla dostatočne silná, aby sa v prípade potreby dokázala postaviť sama za seba.

Kľúčové podľa neho je, aby mala silnejšie postavenie v rámci NATO a s tým tiež niesla väčšiu zodpovednosť za svoju obranu. V prejave na bezpečnostnej konferencii Globsec Forum vo štvrtok v Prahe tiež zdôraznil dôležitosť spolupráce EÚ s NATO a nevyhnutnosť v pokračovaní pomoci Ukrajine.

image

Česko tento rok s rastom ekonomiky o 2,2 percenta výrazne prekoná priemer eurozóny

Okrem toho podotkol, že Európa v rámci technologického rozvoja v oblasti obrany zaspala, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Európa musí podľa Pavla niesť väčšiu zodpovednosť za svoju vlastnú obranu nie preto, že jej to káže Washington, ale že je to jej strategický a životne dôležitý záujem.

„Hlavná úloha, ktorá nás čaká, je vybudovať politicky, vojensky, priemyselne a operačne silnejší európsky pilier v rámci NATO. To znamená zásadné opätovné vyváženie v rámci Aliancie, skutočný presun bremena, nie len jeho rozdelenie,“ povedal prezident.

Podotkol, že NATO a EÚ si v oblasti európskej bezpečnosti nekonkurujú, ale mali by sa dopĺňať a viac spolupracovať. Na brífingu neskôr novinárom povedal, že keď chcel on sám ešte počas svojho pôsobenia vo funkcii predsedu Vojenského výboru NATO (kde bol v rokoch 2015 až 2018) dosiahnuť nejaké konkrétne zlepšenie spolupráce s EÚ, rokovania sa nakoniec zablokovali.

„Každá inštitúcia má svoje pravidlá a, bohužiaľ, medzi niektorými členmi sú rozpory, ktoré nie sú vyriešené a ktoré blokujú užšiu spoluprácu oboch inštitúcií. Je to predovšetkým Grécko a Turecko ohľadom Cypru,“ vysvetlil. Dodal, že v záujme oboch inštitúcií a všetkých zúčastnených štátov by sa tieto spory mali vyriešiť.

Český prezident v prejave tiež zdôraznil, že je nevyhnutné Ukrajinu v jej obrane proti ruskej agresii naďalej podporovať.

„Podpora Ukrajiny nie je charita, je to priama investícia do európskej bezpečnosti. Pretože ak Ukrajina uspeje, Európa bude bezpečnejšia. Ak bude donútená k zlému mieru, s dôsledkami budeme všetci žiť desaťročia,“ varoval prezident.

image

ANALÝZA: Vláda rezignovala na konsolidáciu. Čo čaká slovenskú ekonomiku a rozpočet?

Podľa jeho slov ho teší, že si česká vláda uvedomila výzvu, ktorá nielen pred Českom stojí, a plne podporuje jej snahu vynaložiť tento rok na obranu sumu na úrovni aspoň dvoch percent HDP.

Pavel po prejave diskutoval s americkým generálom vo výslužbe Johnom R. Allenom o technológiách ako zbraniach budúcnosti a o tom, ako je v tomto ohľade Európa pripravená.

Novinárom potom povedal, že podľa neho dostatočne pripravená nie je.

„Európa si včas neuvedomila, aký rýchly nástup technológií bude, a predpokladala, že asi bude mať viac času. Keď vidíme, akým rýchlym tempom sa uberá Čína a Spojené štáty, Európa musí skutočne výrazne zrýchliť. Nielen ak ide o investície do výskumu a vývoja, ale tiež o vytvorenie podmienok, aby európsky výskum bol čo najefektívnejší,“ podotkol Pavel.

Potrebné sú podľa neho nielen financie, ale aj spájanie sa vedcov do tímov či odstraňovanie byrokratických prekážok.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. jún 2026 12:11