Donald Trump. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Grónsko odkázalo USA: Nie sme na predaj. Trumpov tlak podľa premiéra nepoľavuje

18.05.2026, 18:41
Autor:
ČTKČTK

Trump o možnom pripojení Grónska k Spojeným štátom hovoril už počas svojho prvého prezidentského mandátu.

Postoj Spojených štátov ku Grónsku sa nijako nezmenil. Dnes to po rokovaní s osobitným vyslancom amerického prezidenta Donalda Trumpa Jeffom Landrym vyhlásil grónsky premiér Jens-Frederik Nielsen, napísala agentúra AFP.

Nielsen však uviedol, že rozhovor bol konštruktívny. Trump v minulosti opakovane hovoril o tom, že chce Grónsko, autonómnu súčasť Dánskeho kráľovstva, pripojiť k USA.

Landry, ktorý je guvernérom amerického štátu Louisiana, Trumpov cieľ pripojiť arktický ostrov k USA podporoval už skôr, vlani ho potom Trump v otázke Grónska vymenoval za osobitného vyslanca.

„Bolo to konštruktívne stretnutie, dokázali sme viesť dialóg v pozitívnom duchu a s veľkým vzájomným rešpektom,“ povedal Nielsen na tlačovej konferencii.

image

Trumpov osobitný vyslanec pricestoval na návštevu Grónska

„Jasne sme zopakovali, že obyvatelia Grónska nie sú na predaj a že obyvatelia Grónska majú právo na sebaurčenie. To nie je predmetom rokovania,“ uviedol. Dodal však, že nič nenasvedčuje zmene amerického postoja.

Trump o možnom pripojení Grónska k Spojeným štátom hovoril už počas svojho prvého prezidentského mandátu. Po vlaňajšom návrate do Bieleho domu sa k návrhu vrátil a tlak na Grónsko aj Dánsko vystupňoval na prelome vlaňajšieho a tohto roka, keď dlho odmietal vylúčiť použitie sily, aby svoj cieľ dosiahol.

Požiadavku získať Grónsko Trump zdôvodňuje národnou bezpečnosťou USA, ktoré čelia mocenským ambíciám Ruska a Číny v Arktíde a severnom Atlantiku.

Proti pripojeniu najväčšieho ostrova sveta sa však ostro postavili grónska aj dánska vláda. Opakovane vyhlásili, že Grónsko nie je na predaj.

Grónsko, Dánsko a USA sa začiatkom tohto roka dohodli, že povedú diplomatické rokovania na vysokej úrovni s cieľom vyriešiť krízu vo vzájomných vzťahoch.

Výsledok týchto rozhovorov zatiaľ nepredstavili. Grónsky premiér začiatkom minulého týždňa uviedol, že súčasťou rozhovorov s Washingtonom je zvýšenie vojenskej prítomnosti USA na ostrove.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. jún 2026 21:51