Nemecko sa nebude podieľať na vojenských útokoch na Irán. Stanici Deutschlandfunk to dnes povedal nemecký minister zahraničia Johann Wadephul. Vojaci nemeckej armády sa podľa neho však v prípade napadnutia budú brániť. Už v nedeľu večer Wadephul vyhlásil, že vojna s Iránom bude trvať dlhšie ako len niekoľko dní.
"Spolková vláda nemá v úmysle podieľať sa," povedal Wadephul k americko-izraelskému útoku na Irán. Nemecko, Francúzsko a Británia v nedeľu v spoločnom vyhlásení uviedli, že sú pripravené chrániť svoje záujmy a záujmy svojich spojencov na Blízkom východe.
V prípade potreby by to mohlo byť aj pomocou "primeraných vojenských obranných opatrení". Britský premiér Keir Starmer v nedeľu informoval, že Londýn vyhovel americkej žiadosti o využívanie britských vojenských základní k "obranným" úderom na iránsky raketový program.
Wadephul zdôraznil, že na rozdiel od Británie nemá Nemecko základne na Blízkom východe. "Spolková republika nemá rozhodne v úmysle sa nejako podieľať," povedal. Ak sa však stanú vojaci Bundeswehru cieľom iránskych útokov, "budú sa defenzívne brániť", dodal. Nemeckí vojaci sú v súčasnosti na základniach v Jordánsku a Iraku.
Izrael a Spojené štáty v sobotu zaútočili na Irán. Podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa bola dôvodom snaha zabrániť režimu získať jadrovú zbraň.
Irán v odvete ostreľoval Izrael a niekoľko arabských krajín, v niektorých z nich sú americké základne. Pohrozil aj ďalšími silnými odvetnými údermi. Trump varoval, že by potom Spojené štáty udreli s ešte väčšou silou.
Už v nedeľu večer povedal Wadephul v debate na stanici ARD, že vojna bude trvať dlhšie ako len niekoľko dní. "Ak sa podarí tomuto režimu zabrániť, aby aspoň proti nám nemohol postupovať tak, ako to robil v minulosti, potom to zvýši našu bezpečnosť aj tu v Nemecku," povedal Wadephul. Dodal, že Irán vyvíjal rakety schopné zasiahnuť aj Európu, organizoval teroristické a kybernetické útoky na Európu a podporuje Rusko v jeho útočnej vojne proti Ukrajine.
