Demonštranti počas protestu v Teheráne. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

Pri zrážkach počas protestov v Iráne zahynulo najmenej sedem ľudí

02.01.2026, 07:20
02.01.2026, 09:53
Autor:
TASRTASR

Súčasnú vlnu demonštrácií podnietil prudký pokles hodnoty iránskej meny. Protesty začali pôvodne maloobchodníci v hlavnom meste, neskôr sa však rozšírili do iných oblastí islamskej republiky.

Najmenej sedem ľudí prišlo o život pri zrážkach protestujúcich a bezpečnostných síl v Iráne, kde vo štvrtok pokračovali piaty deň po sebe protivládne demonštrácie. Informovala o tom agentúra DPA.

Troch „výtržníkov“ zabili, keď sa pokúsili vstúpiť do policajnej stanice v provincii Lorestán, uviedla polooficiálna tlačová agentúra Fars. Zranenia podľa nej utrpelo 17 ľudí.

Videá na sociálnych sieťach, ktoré nebolo možné nezávisle overiť, ukazovali zamaskovaných ľudí podpaľujúcich autá a hádžucich kamene v meste Azna, pričom v pozadí bolo počuť streľbu.

Protesty v Iráne eskalujú

Počas demonštrácií od nedele dosiaľ podľa štátnych médií zadržali desiatky ľudí. Prezident Masúd Pezeškiján medzitým počas návštevy jednej z provincií, kde sa konali protesty, priznal omyly svojej vlády a žiadal dialóg.

Súčasnú vlnu demonštrácií podnietil prudký pokles hodnoty iránskej meny. Protesty začali pôvodne maloobchodníci v hlavnom meste Teherán, neskôr sa však rozšírili do iných oblastí islamskej republiky. Na demonštrácie vyzvali aj študentské organizácie, ktoré zohrávali úlohu pri protestných hnutiach v minulosti.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. jún 2026 10:24